Ukraina apeluje do szefa Apple: Odetnijcie Rosję od App Store! Napisali też m.in. do Netfliksa

Minister cyfryzacji Ukrainy Mychajło Fedorow zwrócił się do szefa Apple, Tima Cooka o wstrzymanie wspierania usług tej firmy w Rosji, w tym o odcięcie kraju od App Store.
Zobacz wideo

Pismo adresowane do szefa Apple zostało wysłane wczoraj. Podpisał je minister Mychajło Fedorow, który stwierdził, że Rosja przypuściła "oszukańczy i absolutnie skandaliczny" atak na Ukrainę. Opisywał ostrzały rakietowe na osiedla mieszkaniowe, szpitale i przedszkola. 

Fedorow dodał, że Ukrainy broni armia i jej mieszkańcy, a świat wprowadza kolejne sankcje. - Ale potrzebujemy waszego wsparcia - w 2022 roku nowoczesna technologia jest być może najlepszą odpowiedzią na czołgi, ostrzały rakietowe i spadające pociski - napisał ukraiński minister. 

"Apeluję do pana i jestem pewien, że nie tylko usłyszy pan ten apel, ale też zrobi wszystko, co możliwe, by chronić Ukrainę, Europę i wreszcie cały demokratyczny świat przed krwawą autorytarną agresją. Apeluję o zaprzestanie wspierania usług i produktów Apple w Federacji Rosyjskiej, w tym o zablokowanie dostępu do App Store" - napisał Fedorow.

Dziś Fedorow zamieścił kolejne twitty, w których informuje, że z podobnym apelem wystąpił do szefów Google czy Netflix.

W nocy z piątku na sobotę formalnie weszły w życie sankcje Unii Europejskiej nałożone na Rosję za atak na Ukrainę. UE nałożyła je na prezydenta Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Sergieja Ławrowa. Przyjęła też szeroko zakrojone sankcje indywidualne i gospodarcze.

Sankcje obejmują też Białoruś; zostały ustanowione jako odpowiedź na niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną prowadzoną przez Federację Rosyjską na Ukrainie. Kolejne sankcje zapowiedział również Biały Dom. 

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od czwartkowego świtu. Noc stała pod znakiem obrony Kijowa, a także innych dużych miast w kraju. W ukraińskiej stolicy pozostaje prezydent Wołodymyr Zełenski, a także mer tego miasta Witalij Kliczko.  

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM