"Sieć Starlink jest już aktywna na Ukrainie". Elon Musk odpowiada na apel ukraińskiego ministra cyfryzacji

"Sieć Starlink jest już aktywna na Ukrainie. Kolejne terminale w drodze" - tak Elon Musk odpisał na Twitterze na apel Mychajło Fedorowa. Ukraiński minister cyfryzacji zwrócił się do największych amerykańskich korporacji technologicznych z apelem o wsparcie Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem.
Zobacz wideo

Zgodnie z planem korzystanie z systemu Starlink miało być możliwe na Ukrainie w 2023 roku. Jednak Elon Musk bardzo szybko odpowiedział na apel ukraińskiego ministra cyfryzacji.

- Kiedy ty chcesz kolonizować Marsa, Rosja chce okupować Ukrainę! - pisał na Twitterze Mychajło Fedorow. Odpowiedzi od szefa SpaceX doczekał się po ok. 10 godzin.

Starlink to sieć satelitów wykorzystywanych do udostępniania szybkiego szerokopasmowego internetu. Założeniem programu jest umożliwienie dostępu do sieci w miejscach, w których do tej pory - z różnych powodów - nie było to możliwe. W ciągu kilku lat firma SpaceX wystrzeliła ponad 2000 takich urządzeń.  

Mychajło Fedorow apelował do wielu amerykańskich firm technologicznych o pozbawienie Rosji możliwości korzystania z ich usług. Pismo w tej sprawie wysłał m.in. do szefa Apple Toma Cooka. Zwracał się również do Google'a czy Netfliksa. W sobotę w ciągu dnia pojawiły się doniesienia, że w związku z sankcjami nałożonymi już na niektóre rosyjskie banki część Rosjan nie może korzystać z płatności za pomocą Apple Pay i Google Pay. 

TOK FM PREMIUM