Trybunał w Hadze. Czy Putinowi grozi dożywocie?

Międzynarodowy Trybunał w Hadze zamierza ścigać prezydenta Rosji za zbrodnie wojenne? "Mój urząd może wykonywać swoją jurysdykcję" - powiedział Prokurator MTK w Hadze Karim Khan.

"Nie ma wątpliwości, że Władimir Putin stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze" –  powiedział w środę (02.03.2022) wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, pytany na antenie Programu I Polskiego Radia.

Wiceszef MSZ podkreślił, że "zbrodnie zostały popełnione dlatego, że on rozpętał tę wojnę" i dlatego Władimir Putin będzie tak samo ścigany przez Trybunał w Hadze jak Slobodan Milošević, a rosyjscy generałowie jak Radko Mladić "za zbrodnie popełnione w byłej Jugosławii". Dodał, że Putinowi będzie groziło dożywocie.

Dopytywany o to, czy taką samą procedurą Trybunału w Hadze powinien zostać objęty minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, stwierdził, że "to jest zależne od jego roli w procesie decyzyjnym". Jak powiedział wiceszef resortu spraw zagranicznych "Rosjanie od kilku dni postawili na radykalne zaostrzenie", ale "to wszystko będzie rozliczane". Według niego każdy rosyjski dowódca, który wydał rozkaz związany z atakiem na cywilów, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Trybunał w Hadze rozpocznie dochodzenie? "Mój urząd może wykonywać swoją jurysdykcję"

Już w ubiegły piątek (25.02.2022), dzień po wybuchu wojny na Ukrainie, Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan, wyrażając zaniepokojenie inwazją Rosji na Ukrainę,  ostrzegł, że MTK może wszcząć dochodzenie w sprawie aktów ludobójstwa i zbrodni wojennych popełnionych w tym kraju.

"Przypominam wszystkim stronom prowadzącym działania wojenne na terytorium Ukrainy, że mój urząd może wykonywać swoją jurysdykcję i prowadzić dochodzenie w sprawie wszelkich aktów ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości lub zbrodni wojennych popełnionych na terytorium Ukrainy" - oznajmił w oświadczeniu.

Nie tylko Trybunał w Hadze – konieczne kolejne sankcje. "Te, które są do tej pory, po prostu nie powstrzymują Rosjan przed eskalacją problemu"

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przekazał, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zgodziła się, by zaostrzyć sankcje na Rosję.

"Przy zbrodniach wojennych popełnianych przez Rosjan konieczne jest zaostrzenie sankcji, bo te, które są do tej pory, po prostu nie powstrzymują Rosjan przed eskalacją problemu" – zaznaczył minister. Wskazał, że Rosjanie nie tylko nie powstrzymują eskalacji agresji, ale zwiększają działania, "atakując cele cywilne, czyli, inaczej mówiąc, popełniając zbrodnie wojenne".

TOK FM PREMIUM