Wielkanoc katolicka i prawosławna 2022 - kiedy wypadają?

Wielkanoc 2022. Święta wielkanocne to najważniejsze święto dla wszystkich chrześcijan, zarówno tych z zachodu, jak i ze wschodu. Ich daty zwykle się różnią. Dlaczego? Odpowiadamy!

Do Wielkanocy jest już coraz bliżej. Zmartwychwstanie Chrystusowe, nazywane również Zmartwychwstaniem Pańskim lub Paschą Chrystusową to najważniejsze święto dla wszystkich chrześcijan, zarówno tych z zachodu, jak i tych ze wschodu. Wielkanoc zapowiada tzw. Wielki Post, który trwa 40 dni - tyle, ile dni spędził Jezus na pustyni.

Wielkanoc katolicka i prawosławna 2022 - kiedy dokładnie wypadają? W tym roku różnica w czasie jest tygodniowa

W Kościele rzymskokatolickim Wielkanoc 2022 wypada 17 kwietnia. Wielka Sobota będzie zatem 16 kwietnia, natomiast lany poniedziałek - 18 kwietnia. Przed Wielkanocą trwa Wielki Post, który zaczyna się w Środę Popielcową, a kończy podczas Mszy wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W tym roku Środa Popielcowa wypadła 2 marca, a Wielki Czwartek będzie miał miejsce 14 kwietnia 2022.

Natomiast Wielkanoc prawosławna 2022 będzie miała miejsce 24 kwietnia. Prawosławni, których największe w kraju skupiska są w woj. podlaskim, rozpoczęli Wielki Post w poniedziałek 7 marca.

Wielkanoc katolicka i prawosławna. Dlaczego wypadają zwykle w innym terminie? Różnica może być nawet pięciotygodniowa

Data Wielkiej Nocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i prawosławnym, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto przypada w tym samym terminie (tak było np. w 2017 r.). Przeważnie jednak prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa, jak np. w 2016 roku.

Różnica w ustalaniu daty tego święta wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla prawosławnych oba święta są silnie ze sobą związane.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM