Turcja otwiera drzwi do NATO przed Szwecją i Finlandią. Ekspert ostrzega: Gra będzie toczyła się dalej
Jak mówił w TOK FM Adam Michalski z Ośrodka Studiów Wschodnich, w dokumencie zapisano rzeczy, o które Turcja walczyła już od dłuższego czasu. Wśród nich wymienił m.in.: rozszerzenie listy ugrupowań terrorystycznych. - Poza Pracującą Partią Kurdystanu (PPK), są to też podobne partie, które operują w północnej Syrii. Co ciekawe jest też organizacja FETO, którą Erdogan oskarża za przeprowadzenie nieudanego puczu w 2016 roku - wyjaśnił w rozmowie z Filipem Kekuszem. - To bardzo duże zwycięstwo Turcji. Po raz pierwszy na agendę NATO-owską trafiła nie tylko partia PPK, ale też inne, podobne ugrupowania - dodał.
Zdaniem eksperta memorandum jest też o tyle istotne, że mówi także o "współpracy w dziedzinie obronności i zbrojeniówki tureckiej, fińskiej i szwedzkiej". Co więcej, jak zauważył gość Popołudnia TOK FM, "pomoc będzie świadczona w ramach wewnętrznej struktury NATO-wskiej, która ma zrzeszać sojuszników z UE i spoza UE". - A to pokazuje też, że doszło do zniesienia domniemanego embarga na eksport broni z państw unijnych do Turcji - powiedział Michalski, podkreślając, że "Ankara faktycznie wynegocjowała dużo".
"Memorandum nie jest wiążące"
Zgodnie z zawartym z Turcją porozumieniem, Szwecja i Finlandia "zajmą się też nierozstrzygniętymi tureckimi wnioskami o deportację czy ekstradycję". Państwa te utworzą również "bilateralny ramy prawne" ułatwiające proces ekstradycji i wzmacniające wzajemną współpracę oraz nie będą wspierać organizacji YPG/PYD (organizacji syryjskich Kurdów oskarżanych przez Ankarę o bycie częścią PPK).
Dziennikarz TOK FM pytał swojego gościa, czy władze Szwecji nie poszły na zbyt daleko idące ustępstwa wobec Ankary. Ekspert z OSW ocenił, że władze Turcji oraz państw skandynawskich mogą mieć zupełnie inny sposób interpretowania zapisów porozumienia. - Niedomówienia dają możliwość rozgrywania tych kwestii. Nie tylko przez Ankarę, ale też przez Szwecję i Finlandię. Poza tym i samo memorandum nie jest wiążące. Turcja ma nadal mocną kartę, by spowalniać czy blokować proces akcesji - podkreślił.
Ewentualne doprecyzowywanie zapisów - zdaniem gościa Popołudnia Radia TOK FM - byłoby na rękę Ankarze. Dlatego, że - jak wyjaśnił - w takim wypadku nie tylko przyszli nowi członkowie NATO ze Skandynawii, ale "wszystkie państwa NATO-wskie wsparłyby Turcję w walce z ugrupowaniami kurdyjskimi, terrorystycznymi".
- Jak na razie jest to tylko na papierze i ten papier nie ma specjalnej wagi. Oprócz bycia zarysem pewnych ustaleń - uznał ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Finlandia i Szwecja cenne dla NATO
Przy analizowaniu zgody Turcji na akcesję Finlandii i Szwecji nie można pominąć wątku innych państw NATO. Adam Michalski uważa, że gdyby członkowie Sojuszu mieli wątpliwości dotyczące postulatów Ankary, to zapewne nie byłaby to tajemnica. Ale wobec wojny w Ukrainie "o wiele ważniejszą kwestią jest, by mieć Szwecję i Finlandię w strukturach NATO", niż ewentualne spory dotyczące tego, czy zgadzamy się na żądania Turcji dotyczące ścigania członków ugrupowań kurdyjskich.
A przecież nie można zapominać, że przez lata przedstawiciele Zachodu - z USA na czele - wspierali np. syryjskich Kurdów. Co w tej sytuacji? - Turcja będzie szła na całość, ale nie aż tak, by blokować akces Szwecji i Finlandii. Gra będzie toczyła się dalej - przekonywał gość TOK FM.
Jak doprecyzował, Turcja w obecnej sytuacji też nie zależy na zaognianiu sytuacji, bo wchodząc w otwarty konflikt z Zachodem, "stałaby się bardziej uzależniona od Rosji". - Za to spodziewałbym się, że podczas przystępowania Szwecji i Finlandii do struktur NATO-wskich Turcja może zażyczyć sobie, by w komunikacie akcesyjnym padła zwrotka, że powiększenie NATO nie odbędzie się kosztem interesów narodowych Turcji, a przede wszystkim kosztem jej bezpieczeństwa - podsumował Michalski w rozmowie z Filipem Kekuszem.
Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.
Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!
DOSTĘP PREMIUM
- Po co Zełenskiemu tournée po Europie? "Prezydent brutalnie to powiedział"
- "To nie jest zwykła kolonia karna, to są tortury". Zarembiuk załamany po wyroku na Poczobuta
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- Zełenski jest zdany na siebie w walce o Ukrainę w UE. "Zdanie Polski nie ma żadnego znaczenia"
- Zełenski w Paryżu: Im szybciej Ukraina dostanie broń i samoloty, tym szybciej skończy się ta wojna
- Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 15 tysięcy
- "Nie da się przerzucić Kongijki przez płot". Jak Pereira, Nisztor i Stankowski szkolili z walki z dezinformacją
- Polski strażak, który szuka ocalałych po trzęsieniu ziemi w Turcji. "Czas jest nieubłagany"
- Sensacji nie było. PiS w Sejmie odrzucił wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o SN