Szwecja dogadała się z Turcją ws. NATO kosztem Kurdów? "Pojawiają się zarzuty o zdradzie"

Czy Szwecja poszła na zbyt dalekie ustępstwa, by Turcja zgodziła się na jej akcesję do NATO? - Tutaj wygląda to na krok w tył i pojawiają się wewnętrzne zarzuty, że Szwecja zdradza sprawę kurdyjską - mówiła w TOK FM Katarzyna Tubylewicz.
Zobacz wideo

Szwecja i Finlandia zostaną członkami NATO. Jesteśmy gotowi bronić wszystkich sojuszników, jesteśmy gotowi na każdą ewentualność – oznajmił na zakończenie szczytu Sojuszu w Madrycie jego sekretarz generalny Jens Stoltenberg. Będzie to możliwe, bo Turcja w końcu zgodziła się na akcesję tych nordyckich krajów, które wcześniej oskarżała o wspieranie terrorystów.

Jak mówiła w TOK FM Katarzyna Tubylewicz, w kraju panuje zadowolenie z takiego obrotu spraw, choć nie u wszystkich. – W szwedzkim parlamencie lewica i Zieloni wyrażają wątpliwość, czy Szwecja nie obiecała Turcji zbyt wiele i nie poszła na zbyt duże ustępstwa. Amineh Kakabaveh, tamtejsza posłanka, Kurdyjka, mówi wprost o zdradzie Kurdów i wotum nieufności wobec szwedzkiej minister spraw zagranicznych – podkreśliła pisarka, tłumaczka literatury szwedzkiej.

Tym bardziej, że nie do końca jasne są warunki szwedzko-tureckiego porozumienia. – Zachodzi obawa, że zgodzono się choćby na wydalenie z kraju ludzi, których Turcja uważa za terrorystów – podkreśliła gościni TOK FM. Bowiem Szwecja, jak przekonywała Tubylewicz, w ostatnim czasie głośno działa na rzecz utworzenia państwa kurdyjskiego. – Tutaj wygląda to na krok w tył i pojawiają się wewnętrzne zarzuty, że Szwecja zdradza sprawę kurdyjską – tłumaczyła pisarka.

Tubylewicz dodała, że jeśli Szwecja wycofa się z pogłębiania współpracy z organizacjami kurdyjskimi, to już będzie to duży zawód. – Szczególnie, że w kontekście wojny w Ukrainie coraz więcej mówi się o ambicjach niepodległościowych narodów, której tej możliwości nie mają. Bo choć Kurdowie są daleko i nie są liczną grupą, to wcale nie oznacza, że nie są narodem – oceniła rozmówczyni Jakuba Janiszewskiego.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM