Zorza polarna i burza słoneczna nad Ziemią. Spodziewane są zakłócenia sygnałów radiowych i GPS

Burza słoneczna uderzy w Ziemię. Jak zapowiedzieli naukowcy z NASA, dotrze ona do nas w najbliższych dniach. Spowoduje zakłócenia sygnału radiowego i GPS - poinformowała we wtorek 19 lipca 2022 australijska telewizja 7News.

Wybuchy na Słońcu. Na Ziemi spodziewane są burze magnetyczne i zorze polarne

Jak przekonują eksperci z NASA, burza słoneczna, inaczej zwana burzą magnetyczną lub geomagnetyczną, która miała uderzyć w Ziemię już we wtorek 19 lipca 2022 roku, nie będzie jedyną w najbliższych dniach. 

Chociaż nie oczekuje się, że burza słoneczna bardzo zakłóci życie na naszej planecie, to eksperci przewidują, że może doprowadzić do niewielkich burz magnetycznych w okolicach Ziemi – informuje 7News.

Burza słoneczna. Wydziela ogromne ilości energii, która może wpłynąć na działanie satelitów

Skala zjawiska opisywanego przez NASA nie będzie duża. Może jednak wpłynąć na działanie ziemskich satelitów oraz spowodować zakłócenia sygnałów GPS i radiowych. 

"Bezpośrednie uderzenie! Wężowatego kształtu pasmo uruchomi burzę solarną w pobliżu Ziemi. (..) Spodziewane są zakłócenia sygnału radiowego i GPS na Ziemi" – napisała na Twitterze Dr. Tamitha Skov, naukowczyni zajmująca się prognozowaniem pogody w naszym układzie słonecznym. Jak dodała, takie wyładowanie słoneczne będzie się objawiało m.in. dobrze widocznymi zorzami polarnymi na północnej półkuli Ziemi.

Jak wyjaśnił w rozmowie z 7News astrofizyk z Narodowego Uniwersytetu Australii dr Brad Tucker, ze względu na wyjątkowo aktywną fazę cyklu, w której Słońce jest w tym momencie, należy się spodziewać więcej takich zjawisk, a jeśli będą one intensywne, to będzie to stanowiło istotne zagrożenie dla satelitów.

- Tego typu burze nie są rzadkie, a Słońce ma 11-letni cykl, z okresami większej lub mniejszej aktywności. Obecnie jest więcej takiej aktywności – powiedział dr Brad Tucker.

Wybuchy na Słońcu, które powodują odrywanie się dużych struktur od powierzchni tej gwiazdy i odpowiadają za burze słoneczne, wydzielając 100 tysięcy razy więcej energii niż wszystkie elektrownie na Ziemi w ciągu roku – podaje 7News, powołując się na ekspertów.

Burza słoneczna. Co to takiego?

Burza słoneczna (inaczej nazywana burzą magnetyczną lub geomagnetyczną) to nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi spowodowane olbrzymimi wyrzutami masy ze Słońca. Wywołują one gwałtowne zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego, powodują również poważne zmiany w jonosferze wokół Ziemi. 

Jak ostrzegają naukowcy z Amerykańskiej Akademii Nauk, potężna burza magnetyczna mogłaby spowodować globalną katastrofę. Tych, którzy czują się zaniepokojeni, uspokajamy: obecne wyładowania na Słońcu nie są jednak aż tak silne.

Zorze polarne po wybuchach na Słońcu. Czy zobaczymy je w Polsce?

Czy w Polsce będzie można zobaczyć zorzę polarną wywołaną obecnymi wyładowaniami na centralnej gwieździe Układu Słonecznego? Tego na pewno nie wiadomo, lecz z pewnością warto popatrzeć w niebo w najbliższych wieczorach.

Największe szanse na zobaczenie zorzy polarnej w najbliższych dniach mają osoby, które mieszkają na północy Polski.

TOK FM PREMIUM