Śnięte ryby w Odrze. Niemieckie władze zalecają mieszkańcom ostrożność. Policja rozpoczęła śledztwo

W Odrze wykryto tysiące śniętych ryb. Niepokoi to wędkarzy i władze Brandenburgii na granicy z Polską. Miasto Frankfurt nad Odrą oraz powiaty Maerkisch-Oderland i Uckermark zaleciły, by unikać kontaktu z wodą z Odry oraz nie jeść ryb z rzeki - podaje portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Niemieckie władze - poza unikaniem kontaktu z wody z Odrą oraz rezygnacja z jedzenia ryb złowionych w rzece - zalecają też, by wody z rzeki nie używać do pojenia bydła i nawadniania upraw.

Jak dotąd nie ma wiarygodnych informacji o przyczynach i stężeniu zanieczyszczeń na poszczególnych odcinkach rzeki - podało miasto Frankfurt nad Odrą. Władze badają tło sprawy - pisze "FAZ".

Urząd policji kryminalnej Brandenburgii prowadzi śledztwo w sprawie śniętych ryb w Odrze. Rzeczniczka komendy policji w Poczdamie powiedziała w czwartek, że pobrano próbkę wody i jest ona badana.

"Sygnalizowaliśmy problem śniętych ryb w Odrze 31 lipca"

W sprawie zanieczyszczenia Odry wędkarze i aktywiście alarmowali już kilkanaście dni temu. Ale polskim służbom do tej pory nie udało się ustalić, co doprowadziło do katastrofy. Wędkarze alarmują, że do tej pory wyłowili z Odry co najmniej kilka ton śniętych ryb. Alarmują o ogromnym zanieczyszczeniu rzeki.

Prezes oddziału wrocławskiego Ratownictwa Wodnego Rzeczypospolitej Sławomir Kitlas w rozmowie z PAP poinformował, że członkowie stowarzyszenia patrolujący Odrę na odcinku Ratowice-Czernica zauważyli duże okazy śniętych ryb 31 lipca. Według jego relacji informacje o śniętych rybach miała wcześniej Państwowa Straż Rybacka, zawiadomione też zostały inne służby.

- Opublikowaliśmy post na naszym profilu z tą informacją; później zaczęły się tam pojawiać informacje od mieszkańców o chorujących psach i to był już efekt skażenia wody w rzece – powiedział Kitlas. Jak podkreślił, na dolnośląskim odcinku Odry nadal zalegają śnięte ryby: "Są w zakolach rzeki oraz w zbiornikach Bajkał czy Czernica".

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM