Tajemniczy świetlisty punkt widziany z Kosmosu. Astronauci stacji kosmicznej byli zdumieni

Z perspektywy ISS - Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Ziemia wygląda niezwykle, a astronauci znajdujący się na pokładzie stacji mogą zobaczyć błękitny glob w całej okazałości. Często publikują oni zdjęcia naszej planety w internecie. Tym razem jednak sami byli zaskoczeni tym, co zobaczyli!

Niezwykły widok z ISS – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Na pustyni Negev znajdującej się na terenie Izraela dzieją się bardzo ciekawe rzeczy – przynajmniej z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci zaobserwowali tam tajemniczy, błyszczący punkt. 

O tym niecodziennym zjawisku poinformowała 45-letnia włoska astronautka Samantha Cristoforetti, która wiosną 2022 roku już po raz drugi została przydzielona do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 

Jasny punkt świecący za dnia – tego jeszcze nie było. "Intrygujący widok!"

Z perspektywy ISS – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która znajduje się ok. 420 kilometrów nad Ziemią, nasza planeta wygląda bardzo malowniczo, a astronauci na jej pokładzie mogą zobaczyć ją w całej okazałości. O ile w nocy z łatwością widać jasne, charakterystyczne światła miast czy np. zorze polarne, o tyle świecący punkt widziany na pustyni w środku dnia jest już obiektem nieco mniej oczekiwanym.

Najnowsze zdjęcie opublikowane przez Samanthę Cristoforetti na Twitterze pokazuje taki właśnie zaskakujący widok.

- Intrygujący widok! Jasna kropka na pustyni Negew… tak niezwykłe, że w ciągu dnia można zobaczyć wytworzone przez ludzi światła! - napisała na Twitterze podekscytowana włoska astronautka.

Ogromna elektrownia widziana ze stacji kosmicznej

Czym jest ten tajemniczy punkt? 

-  To skoncentrowana elektrownia słoneczna, jedna z technologii pozyskiwania energii odnawialnej ze Słońca. Z jedną z najwyższych wież solarnych na świecie! - napisała emocjonujący post na Twitterze astronautka Samantha Cristoforetti.

Zdjęcia astronautki Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) można zobaczyć poniżej:

Chodzi o elektrownię termalno-solarną Ashalim, której wieża energetyczna ma około 250 metrów wysokości. Ponadto otacza ją pół miliona wklęsłych luster i 16 tysięcy rynien parabolicznych – czytamy na stronie polskiego Wydawnictwa Inżynieria. 

Elektrownia łączy w sobie 3 rodzaje energii: słoneczną energię cieplną, energię fotowoltaiczną oraz gaz ziemny.

ISS – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Co to takiego? 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest pierwszą stacją pozaziemską, która powstała przy współudziale wielu krajów. Składa się z 16 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 17).  Umożliwia jednoczesne przebywanie aż siedmiu członków stałej załogi. Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 r. Stała załoga pojawiła się tam dwa lata później. 

Każdego dnia członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doświadczają 16 wschodów i zachodów słońca. Kiedy astronauci nie są zajęci pracą (np. przeprowadzaniem eksperymentów naukowych), chętnie fotografują Ziemię i występujące na niej, widoczne z perspektywy kosmosu, zjawiska.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM