Czy turystyka kosmiczna jest bezpieczna? Katastrofa Blue Origin temu przeczy [WIDEO]

Awaria rakiety New Shepard. Firma Blue Origin szefa Amazona Jeffa Bezosa od lat rozwija technologię, dzięki której turystyka kosmiczna ma się stać codziennością. Ostatnie zdarzenie pokazało, że nie stanie się to zbyt szybko.

Katastrofa rakiety New Shepard w zachodnim Teksasie. "Nie było żadnych szkód ani obrażeń" 

W poniedziałek 12 września 2022 r. podczas lotu kapsuły przyczepionej do rakiety New Shepard wyprodukowanej przez firmę Blue Origin, doszło do poważnej usterki. W jej wyniku kapsuła musiała awaryjnie lądować.

Do katastrofy doszło około minuty po starcie, kiedy silnik BE-3 rakiety New Shepard zaczął słabnąć. Nagle wydobył się z niego duży pióropusz ognia. Dzięki opracowanemu przez Blue Origin systemowi ucieczki kapsuła odłączyła się od rakiety i za pomocą własnego napędu poszybowała w górę, po czym zaczęła opadać i w końcu bezpiecznie wylądowała na amerykańskiej pustyni Mojave.

 

 - System ucieczki zachował się zgodnie z tym, jak został zaprojektowany – napisano w oficjalnym oświadczeniu. Przyczyna awarii nie jest na razie znana, podobnie jak los rakiety, która powinna była samodzielnie wylądować na miejscu startu, a odleciała w nieznanym kierunku.

To była pierwsza anomalia systemów New Shepard od czasu debiutu rakiety, który miał miejsce 29 kwietnia 2015 roku podczas pierwszego, bezzałogowego lotu.

Tą rakietą latali już ludzie. Wśród nich milionerzy i celebryci

Rakieta New Shepard wystartowała w poniedziałek już po raz 23. Na szczęście tym razem na pokładzie nie było pasażerów, tylko 36 ładunków, w tym sponsorowane przez NASA eksperymenty naukowe (a wśród nich te dotyczące powrotu agencji na Księżyc i jego kolonizacji), jak również pocztówki przygotowane przez uczniów amerykańskich szkół.

Jednak loty załogowe tej rakiety już się odbywały. New Shepard zabrał już ludzi w przestrzeń kosmiczną aż sześć razy – pierwszy raz 20 lipca 2021 roku. Wśród pasażerów byli m.in. 

  • Jeff Bezos – właściciel Blue Origin,
  • Mark Bezos – brat Jeffa,
  • William Shatner – słynny aktor znany z roli kapitana Kirka w Star Treku,
  • Oliver Daemen – najmłodszy astronauta w historii (lecąc w kosmos miał 18 lat),
  • Jim Kitchen – nauczyciel, przedsiębiorca i podróżnik, który zwiedził wszystkie 193 uznawane przez ONZ państwa świata.

Po udanym locie, który odbył się w październiku 2021 roku, 90-letni aktor, gwiazda Star Treka William Shatner powiedział do Jeffa Bezosa: „To, co mi dałeś, było najgłębszym przeżyciem. Mam nadzieję, że nigdy się z tego nie otrząsnę i utrzymam to, co teraz czuję. Nie chcę tego stracić". Powiedział również, że przelot z błękitnego nieba do całkowitej czerni kosmosu było wzruszającym doświadczeniem.

- W jednej chwili mówisz: „och, to śmierć". To właśnie widziałem – mówił wzruszony aktor. 

Ile kosztuje lot w Kosmos? Suma jest zawrotna

Jak donosił "New York Times", firma Blue Origin odmawia podania oficjalnie ceny za lot w kosmos swoim statkiem kosmicznym New Shepard. 

Oliver Daemen, holenderski nastolatek i najmłodszy człowiek, który poleciał w kosmos pierwszym załogowym lotem Blue Origin w 2021 roku, zajmował miejsce, które firma sprzedała podobno na aukcji za 28 milionów dolarów. Z tej sumy 19 milionów dolarów zostało przekazanych w równych częściach 19 organizacjom kosmicznym. 

TOK FM PREMIUM