USA. Pentagon ogłosił kolejny pakiet broni dla Ukrainy. Jest wart 275 mln dolarów

Pentagon ogłosił w piątek zatwierdzenie kolejnego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów. W transzy znalazła się dodatkowa precyzyjna amunicja do systemów HIMARS i haubic 155mm, a także 125 pojazdów Humvee i anteny do łączności satelitarnej.
Zobacz wideo

Jak poinformował w komunikacie resort, nowy, 24. pakiet broni z amerykańskich magazynów obejmuje rakiety do HIMARS, 500 sztuk naprowadzanych satelitarnie pocisków artyleryjskich Excalibur, 2 tys. pocisków artyleryjskich RAAM, zawierających miny przeciwpancerne, 125 pojazdów HMMWV (Humvee), 1,3 tys. sztuk broni przeciwpancernej, broń ręczną wraz z 2,5 mln sztuk amunicji oraz 4 anteny do łączności satelitarnej.

Już w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin zapowiedział, że na początku listopada na Ukrainę trafią też pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS. Dodał też, że obszar obrony powietrznej jest priorytetem dla USA i Ukrainy, a Stany Zjednoczone pracują z sojusznikami nad dostarczeniem kolejnych systemów.

Ogłoszenie nowego pakietu oznacza, że od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego, USA zadeklarowały przekazanie Ukrainie broń o wartości ok. 17,9 mld dolarów.

TOK FM PREMIUM