Odnalazł się Rzecznik Praw Dziecka. Posłowie zostawili mu 20 pytań, w tym o pieczę zastępczą

Rzecznik Praw Dziecka spotkał się dziś z posłami opozycji. Posłowie chcieli między innymi odpowiedzi na pytanie, dlaczego Mikołaj Pawlak nie podejmuje działań w sprawach, które poruszyliśmy w serialu dokumentalnym "Piecza", dotyczącym systemu pieczy zastępczej.
Zobacz wideo

Serial "Piecza" opowiada o patologiach systemu opieki nad dziećmi krzywdzonymi i zabieranymi z domów rodzinnych. W czterech odcinkach skupia się na prymacie rodziny biologicznej nad dobrem dziecka, na problemach, z jakimi borykają się rodziny zastępcze, na absurdach wiążących się z procesem adopcji oraz na funkcjonowaniu sądów rodzinnych.

Monika Rosa i Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej w trakcie spotkania z Mikołajem Pawlakiem nie uzyskali ze strony rzecznika żadnych zapewnień ani planów - na kolejne spotkanie mają wrócić za miesiąc. - Pan rzecznik przygotuje wystąpienie generalne w sprawie pieczy zastępczej, które będzie z nami także omawiać - mówiła po spotkaniu Monika Rosa. Dodała, że rzecznik tłumaczył, że wielokrotnie "apelował o różne rzeczy". - O uproszczone alimenty, że pisał cztery pisma ws. przedstawiciela dziecka, że wie, że jest taki problem, że u prezydenta się przecież spotykano w tej sprawie - wyliczała posłanka. Politycy zostawili rzecznikowi również 20 pytań, na które ten ma odpowiedzieć w najbliższych tygodniach.

Mikołaj Pawlak od blisko dwóch miesięcy unika rozmowy na temat funkcjonowania systemu pieczy zastępczej, ale dziś zadeklarował, że taki wywiad dojdzie do skutku. 

TOK FM PREMIUM