Afera Pegasusa. "GW" firma, która kupiła dla rządu izraelski system, to spółka "ludzi MO i SB"

"Spółka Matic, która kupiła dla CBA system szpiegowski Pegasus, została założona przez osoby pracujące w PRL dla milicji i Służby Bezpieczeństwa. Tropy wiodą do Moskwy i do Agencji Wywiadu, która sprawuje nieformalny nadzór nad firmą" - informuje "Gazeta Wyborcza".
Zobacz wideo

"GW" informowała już, że to spółka Matic odegrała rolę pośrednika w zakupie Pegasusa dla polskich służb. To ta firma kupiła system od Izraela, a potem z dużym zyskiem sprzedała polskim władzom. Teraz gazeta ujawnia szczegóły dotyczące samej spółki Matic.

"Spółka Matic, która kupiła dla CBA system szpiegowski Pegasus, została założona przez osoby pracujące w PRL dla milicji i Służby Bezpieczeństwa. Tropy wiodą do Moskwy i do Agencji Wywiadu, która sprawuje nieformalny nadzór nad firmą. (...) W archiwum IPN czytamy, że Chabros-Chromińska była w PRL funkcjonariuszką Milicji Obywatelskiej, a potem Służby Bezpieczeństwa" - czytamy w "GW". Z kolei Jacek Chabros - według dziennika - w aktach IPN figuruje jako funkcjonariusz MO.

Gazeta skierowała do rodzeństwa pytania dotyczące tego, czym zajmowali się w czasie pracy w strukturach MO i SB. Odpowiedzi na pytania nie uzyskano.

Dziennik podaje, że w listopadzie 2017 r., zaraz po zakupie Pegasusa, właściciele przekształcili Matic sp. z o.o. w spółkę akcyjną Matic SA. "W jej radzie nadzorczej zasiada Witold Laskowski. On też ma teczkę w IPN (sygnatura BU 00191/664). Figuruje w niej jako kandydat na agenta kontrwywiadu" - informuje gazeta.

Kluczowa rolę w Matic odgrywać ma Adam Chromiński. "W przypadku Adama Chromińskiego nie znaleźliśmy bezpośrednich powiązań z bezpieką. Jednak według naszych źródeł wokół Chromińskiego przewijają się osoby związane z wojskowymi służbami specjalnymi i Rosją" - czytamy.

Według "GW" liczba zleceń od instytucji państwowych oraz pomoc w ramach walki z COVID-19 świadczą, że Matic jest podmiotem cenionym i zaufanym. Z informacji gazety wynika, że Matic działa od 2001 r. i ma koncesję MSW na handel technologiami dla służb i policji oraz na handel bronią.

Afera Pegasusa. Broń do walki z przeciwnikami politycznymi?

Jak ujawnili eksperci z Citizen Lab, z użyciem Pegasusa hakowano telefony prok. Ewy Wrzosek, mec. Romana Giertycha i Krzysztofa Brejzy, gdy był on szefem sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Do tej pory prokuratura nie zajęła się tymi przypadkami inwigilacji.

Przed tygodniem Senat powołał komisję śledczą do wyjaśnienia sprawy używania Pegasusa przez polskie służby. Dziś (17 stycznia) członkowie komisji rozmawiać będą z ekspertami z kanadyjskiego Citizen Lab.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM