PiS chce sejmowej uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. To reakcja na doniesienia o tuszowaniu pedofilii

"Z inicjatywy klubu Prawo i Sprawiedliwość na bieżącym posiedzeniu Sejmu zostanie podjęta uchwała ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II" - poinformował na Twitterze rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Zobacz wideo

Zapowiedź podjęcia uchwały w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II jest reakcją na reportaż "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego, który został wyemitowany w poniedziałek w TVN24. Autor przedstawił dowody, które wskazują, że w latach 1964-78 metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła tuszował pedofilię podległych mu księży.

W materiale pojawiły się nazwiska trzech polskich duchownych, którzy mieli dopuścić się molestowania dzieci i kleryków. Dwóch z nich odbyło kary więzienia. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II", która niebawem zostanie opublikowana.

W środę ruszyła ofensywa obozu rządzącego w obronie Karola Wojtyły. Premier Mateusz Morawiecki w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych powiedział, że dowody na to, że polski papież świadomie ignorował niegodziwości w Kościele, są żadne lub bardzo wątpliwe. - Staję w obronie naszego papieża, bo wiem, że Janowi Pawłowi II zawdzięczamy jako naród bardzo wiele. Być może zawdzięczamy wszystko - podkreślił szef rządu.

- Dziś wojna toczy się nie tylko za naszą wschodnią granicą. Niestety są środowiska, które próbują wywołać nie militarną, ale cywilizacyjną wojnę u nas, w Polsce. To są działania wykraczające poza cywilizowaną debatę i poza obywatelski spór. Lista zasług Jana Pawła II jest niewyczerpana i dla świata, i dla Polski. Dowodów na to, że Jan Paweł II podejmował walkę z niegodziwościami, także w Kościele, jest mnóstwo. Dowody na to, że czyny takie świadomie ignorował są żadne, albo bardzo, bardzo wątpliwe - mówił premier.

Wkrótce po wypowiedzi szefa rządu głos zabrał rzecznik PiS. "Z inicjatywy klubu Prawo i Sprawiedliwość na bieżącym posiedzeniu Sejmu zostanie podjęta uchwała ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II" - poinformował na Twitterze Rafał Bochenek.

Z kolei europoseł PiS Tomasz Poręba, odnosząc się na do zapowiedzi podjęcia uchwały, napisał, że należy bronić dobrego imienia św. Jana Pawła II w obliczu tego, że on sam nie może tego zrobić. "SBeckie kwity i ich medialni pomagierzy i promotorzy, nie zabiorą nam podziwu i pamięci dla tego co zrobił dla Polski, Europy i Świata" - dodał we wpisie opublikowanym w środę na Twitterze.

Episkopat reaguje na reportaż ws. tuszowania pedofilii przez Jana Pawła II

We wtorek Konferencja Episkopatu Polski wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że "sprawiedliwa ocena działań Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych".

KEP podkreśla, że "dziś mamy o wiele większą społeczną świadomość skutków wykorzystania seksualnego, a w Kościele wypracowane procedury oraz sposoby reagowania i pomocy". "Wszystkim osobom, które przed laty zostały w ten sposób skrzywdzone przez duchownych, a do dziś noszą skutki doświadczonego zła, jako Kościół zapewniamy przyjęcie, wysłuchanie i wsparcie" - czytamy.

"Jan Paweł II nie chciał zmienić struktury zła"

Na antenie TOK FM doniesienia o Janie Pawle II komentował teolog Jarosław Makowski. Mówił, że papież "nie traktował pedofilii jako przestępstwa". - Rozpatrywał to w kategorii grzechu, ułomności, czy też nieuporządkowania seksualnego. Dlatego właśnie były możliwe powroty księży po odbyciu kary. A więc papież, a wcześniej kardynał, widział pedofilię głównie na gruncie moralnym czy teologicznym - stwierdził gość TOK FM.

W jego ocenie Jan Paweł II "nie chciał zmienić struktur zła, których doświadczył jako biskup, a potem już jako głowa Kościoła rzymskokatolickiego". Więcej o tym przeczytasz w tekście:

TOK FM PREMIUM