Kto nowym Rzecznikiem Praw Dziecka? Opozycja wskazała następczynię Pawlaka

Wspólną kandydatką demokratycznej opozycji na Rzecznika Praw Dziecka jest Monika Horna-Cieślak - dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza". Informację tę potwierdził szef klubu KO Borys Budka.
Zobacz wideo

W poniedziałek (o godz.16) minął czas, do kiedy kluby parlamentarne mogły zgłaszać kandydatów na nowego Rzecznika Praw Dziecka. Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", następczynią Mikołaja Pawlaka na tym stanowisku ma zostać mec. Monika Horna-Cieślak. To prawniczka specjalizująca się w obronie krzywdzonych dzieci. Współpracuje z wieloma organizacjami młodzieżowymi - Nastoletnim Azylem, Fundacją Autism Team i Przyszłością dla Młodych.

Informację tę potwierdził szef klubu KO Borys Budka. "Kandydatem sejmowej demokratycznej większości na Rzecznika Praw Dziecka jest mecenas Monika Horna-Cieślak. Wiedza, przygotowanie zawodowe i kilkunastoletnie doświadczenie wsparte rekomendacjami organizacji pozarządowych dają gwarancje, że to najlepszy wybór. Trzymam kciuki!" - napisał w mediach społecznościowych Budka.

Przez 11 lat pracowała w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Adwokatka jest też współautorką m.in. ustawy o ochronie małoletnich, nazywanej "ustawą Kamilka z Częstochowy", oraz ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego.

Jej kandydaturę, którą mają popierać KO, Trzecia Droga i Lewica, musi jeszcze zaaprobować Sejm. Według informacji podanych w TOK FM przez posła Lewicy Macieja Koniecznego głosowanie w tej sprawie odbędzie się prawdopodobnie już we wtorek. 

Wśród kandydatów na nowego RPD wymieniało się również pedagoga prof. Marka Konopczyńskiego, specjalistę z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie Grzegorza Wronę, psychiatrę Pawła Kukiza-Szczucińskiego oraz byłego rzecznika premiera Kazimierza Marcinkiewicza - Konrada Ciesiołkiewicza, który jest prezesem Fundacji Orange.

Obecny rzecznik, Mikołaj Pawlak, kończy kadencję 14 grudnia.