Nowelizacja Polskiego Ładu: ulga dla klasy średniej znika, będą zmiany podatkowe, co jeszcze?

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego przyniosła zapowiedź wielu zmian w systemie podatkowym. Szykuje się m.in. likwidacja ulgi dla klasy średniej, obniżenie stawki podatku PIT, a także zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Polski Ład do zmiany. Konferencja premiera przyniosła m.in. likwidację ulgi dla klasy średniej i zmiany podatkowe

Wiele założeń Nowego Polskiego Ładu od samego początku budziło kontrowersje. Gdy wszedł w życie na początku 2022 roku, okazało się, że wiele przepisów jest niejasnych i wprowadza chaos. Ponadto część podatników, wbrew zapowiedziom rządu, straciła zamiast zyskać. Dlatego na czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił szereg zmian podatkowych. Jak stwierdził, jest to element tzw. tarczy antyputinowskiej, będącej odpowiedzią na kryzys wywołany rosyjską agresją. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2022 roku.

Jedną z najważniejszych zapowiadanych zmian w Polskim Ładzie jest obniżenie stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej. Skorzystają na tym osoby, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym (do 120 tys. zł). To jednak pociągnęło kolejną zmianę, Polaków czeka likwidacja ulgi dla klasy średniej. Wynikało to z problemów, jakie sprawiała podatnikom po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

Co to jest ulga dla klasy średniej? Polski Ład sprawiał problemy, a teraz ulga znika z niego na dobre

Ulga dla klasy średniej polega na odliczeniu od dochodu pracownika kwoty ustalanej indywidualnie w oparciu o wysokość uzyskanych przychodów. Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu pojawiły się wątpliwości, czy nie lepiej z niej zrezygnować. Wszystko dlatego, że po przekroczeniu widełków zarobkowych ulgę trzeba było zwrócić w rozliczeniu rocznym. A przekroczenie górnego limitu wcale nie było takie trudne. Przez to bardzo wiele osób czuło się zagubionych i nie wiedziało, co im się bardziej opłaca.

Nowe przepisy o uldze dla klasy średniej zmieniano już kilkukrotnie. Teraz wiadomo już, że ulga znika na dobre. Co z osobami, które na tym stracą? Jeżeli ktoś w obecnym rozliczeniu korzystał na uldze dla klasy średniej, to dalej będzie mógł ją uwzględniać. Ma to być wychwytywane przez system na etapie składania deklaracji PIT za 2022 rok, a więc w marcu-kwietniu 2023. Haczyk jest jednak taki, że można z tego skorzystać wyłącznie jednorazowo.

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Lista zmian w Polskim Ładzie

Wśród zmian zaprezentowanych na konferencji znalazły się także te, które dotyczą składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Od teraz będzie ją można wliczyć w koszty, przy czym będzie to objęte limitem:

  • Podatek liniowy - limit 8,7 tys. zł składek odliczanych od dochodu;
  • Ryczałt - 50 proc. zapłaconych składek;
  • Karta podatkowa - 19 proc. zapłaconych składek.

Jest też dobra wiadomość dla samotnych rodziców. Co prawda zostanie zlikwidowana ulga 1,5 tys. zł wprowadzona wraz z Polskim Ładem, ale za to powróci wspólne rozliczenia się z dzieckiem. Dzięki temu będzie można dwukrotnie skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Ponadto ulga na dziecko będzie obowiązywać nawet wtedy, gdy potomek zarabia do 16 tys. 61 zł 28 gr rocznie. Obecnie limit ten wynosi 3 tys. zł.

TOK FM PREMIUM