Składka zdrowotna - odliczenia dla przedsiębiorców, ale nie dla wszystkich. Zmiany od 1 lipca 2022

Polski Ład odebrał możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku. Dodatkowo, sposób wyliczania składki stał się niekorzystny dla przedsiębiorców. Polski Ład 2.0 naprawia część błędów. Na czym polegają zmiany, które mają złagodzić skutki poprzedniej reformy po 1 lipca 2022 r.? Obejmą przedsiębiorców opodatkowanych liniowo, ryczałtem i kartą podatkową.

Składka zdrowotna 2022 i Polski Ład 2.0. Na czym polegają zmiany

Od początku roku (Polski Ład) przedsiębiorcy nie mają możliwości odliczenia zapłaconych składek zdrowotnych, przez co składka zaczęła funkcjonować jak zwykłe obciążenie podatkowe. Tym bardziej, że jej wysokość (jak podatek) jest uzależniona od dochodu, a w przypadku opodatkowania ryczałtem, od wysokości uzyskanego przychodu.

Zapisy Polskiego Ładu zostały ostro skrytykowane. Zawierają nie tylko zmiany niekorzystne dla podatników ale też zwykłe błędy. Z tego powodu rząd zapowiedział wprowadzenie nowelizacji ustawy, nazywając ją Polski Ład 2.0. Zmiany wejdą w życie z dniem 1 lipca 2022. Co zawierają?

- Ustawodawca umożliwił przedsiębiorcom odliczenie zapłaconych składek zdrowotnych w zaliczkach w trakcie roku. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie jest to przywrócenie prawa do odliczania składek zdrowotnych na zasadach obowiązujących do końca 2021 roku - pisze Poradnik Przedsiębiorcy.

Portal wyjaśnia, że różnica polega na tym, że składki zdrowotne pomniejszą podstawę opodatkowania, a nie podatek jak to miało miejsce w 2021 roku.

Składki zdrowotne 2022 na ryczałcie, podatku linowym oraz karcie podatkowej. Od 1 lipca 2022

Gazeta Prawna szczegółowo wyjaśnia jak odliczenie składki zdrowotnej będzie wyglądało w zależności od sposobu opodatkowania przedsiębiorców. Zwraca uwagę, że nie przewidziano możliwości odliczenia składki zdrowotnej w przypadku podatników rozliczających się według skali. To dlatego, że ta grupa podatników skorzysta z obniżenia PIT z 17 do 12 proc.

Kogo wobec tego obejmą zmiany?

  • Przedsiębiorców na ryczałcie - odliczą od przychodów połowę zapłaconych składek.
  • Przedsiębiorców opodatkowanych liniowo - odliczą zapłacone składki na do wysokości 8700 zł rocznie. Ten limit będzie waloryzowany co rok.
  • Przedsiębiorców na karcie podatkowej - odliczą od podatku 19 proc. zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Kolejne zmiany w składkach zdrowotnych od kiedy. Zapowiedź wiceministra

To nie koniec zmian w opodatkowaniu i składkach zdrowotnych. Także Polski Ład 2.0 nie naprawi wszystkich błędów poprzedniej ustawy. Pomimo, że nawet nie wszedł jeszcze w życie, rządzący już planują kolejne zmiany.

Niedawno rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz w wywiadzie dla Rzeczpospolitej apelował o uspójnienie podstawy wyliczania składki zdrowotnej i podatku PIT, co jego zdaniem ograniczy koszty poboru składki i przyniesie oszczędności dla państwa - można przeczytać na stronach Pit.pl

Ten pomysł podchwycił wiceminister finansów Artur Soboń. Zapowiedział przedstawienie propozycji uspójnienia podstawy opodatkowania i wyliczanie składek zdrowotnych dla firm. Dodał jednak, że tym razem rozwiązania powinny być wprowadzone przy udziale rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw.

- Złożę propozycję Rzecznikowi MŚP (Adamowi Abramowiczowi - PAP), aby pod jego egidą wypracować rozwiązanie dotyczące uspójnienia podstawy opodatkowania i wyliczania składek zdrowotnych przez przedsiębiorców - Pit.pl przytacza słowa ministra z konferencji prasowej.

I to jest bardzo dobre założenie, aby zmiany dotyczące przedsiębiorców były wypracowywane przy ich udziale. Gdyby projekt reformy podatkowej Polski Ład od razu był przygotowywane zgodnie ze sztukę, może nie byłby potrzebny Polski Ład 2.0, a wygląda na to, że i 3.0

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM