Zaskakująca decyzja RPP. "To jedynie przerwa". Ekspertka przypomniała też "pakt sopocki"

Po serii 11 podwyżek stóp procentowych Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na kolejny taki ruch. Jak oceniła w TOK FM Hanna Cichy, członkowie RPP najprawdopodobniej zdecydowali się nie podnosić w tym miesiącu stóp procentowych ze względu na spowolnienie gospodarcze i obawy o kryzys. - Ale będzie jeszcze pole do kontynuowania tych podwyżek - uważa starsza analityczka ds. gospodarczych Polityka Insight.
Zobacz wideo

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie. To pierwsza taka decyzja od roku, kiedy rozpoczął się długi cykl comiesięcznych podwyżek. Główna stopa procentowa - referencyjna, wynosi więc nadal 6,75 proc. w skali rocznej.

Zaskoczenia tą decyzją nie kryła gościni TOK FM - Hanna Cichy, starsza analityczka ds. gospodarczych Polityka Insight. - Jeszcze dwa tygodnie temu wydawało nam się, że faktycznie Rada Polityki Pieniężnej tych stóp nie podniesie. Ale od tej pory wydarzyły się dwie rzeczy. Po pierwsze odczyt inflacji za wrzesień - bardzo negatywny, dużo gorszy niż większość z nas przewidywała - 17,2 proc. A po drugie bardzo silne osłabienie złotego w ostatnich tygodniach. Te wydarzenia moim zdaniem przemawiały za tym, żeby jednak ten cykl podwyżek jeszcze kontynuować - mówiła w rozmowie z Adamem Ozgą.

Zdaniem ekonomistki "nie koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, a jedynie przerwa". - Taki scenariusz zapowiadała część członków Rady Polityki Pieniężnej. Nie zapominajmy, bo dużo osób mówi o "pakcie sopockim", że RPP liczy obecnie siedmioro członków plus prezesa. Więc to nie sam Glapiński decyduje o podwyżce stóp - podkreśliła Cichy. Przypomnijmy, że Adam Glapiński został zaczepiony w lipcu na molo w Sopocie, przez działaczkę Agrounii. Kiedy kobieta mówiła o coraz wyższych ratach kredytowych, prezes NBP zapewniał ją wówczas, że po wakacjach, jeśli RPP zdecyduje się podnieść stopy procentowe, to tylko jeden raz i o 25 punktów bazowych.

Jak mówiła gościni TOK FM, członkowie RPP najprawdopodobniej zdecydowali się nie podnosić w tym miesiącu stóp procentowych ze względu na spowolnienie gospodarcze i obawy o kryzys. - Ale będzie jeszcze pole do kontynuowania tych podwyżek - podkreśliła. Choć przyznała, że -trudno w tej chwili powiedzieć, czy wydarzy się to jeszcze w tym roku, czy na początku 2023 r.

W czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP na której ma on przekazać, jakie powody stoją za środową decyzją RPP.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM