Renta wdowia. Co się zmieni? Na czym polega? Kto dostanie wyższą emeryturę ?
Renta wdowia trafiła do Sejmu. Posłowie rozpoczęli prace nad obywatelskim projektem ustawy o rencie wdowiej. Zmiany te mają na celu dostarczenie dodatkowego wsparcia finansowego osobom, które straciły swojego małżonka. Minister Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziała wprowadzenie renty wdowiej w modelu kroczącym, co oznacza stopniowe zwiększanie świadczeń.
Do kogo trafi renta wdowia? Według zaproponowanych przepisów owdowiała osoba będzie zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty wdowiej po zmarłym małżonku lub pobierać całą rentę wdowią oraz 50 procent swojego świadczenia.
Renta wdowia. Co ze związkami partnerskimi?
Agnieszka Lichnerowicz, prowadząca "Światopodgląd", zwróciła uwagę, że z renty wdowiej będą mogły skorzystać tylko osoby, które pozostają w formalnych związkach małżeńskich. A co ze związkami partnerskimi? - Dostrzegliśmy ułomność tej ustawy pod tym względem. Jednak od czegoś musieliśmy zacząć. Na razie obejmiemy ustawą związki małżeńskie i będziemy dalej rozmawiać - obiecywał w TOK FM Arkadiusz Iwaniak, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy.
Jak dodał polityk, do Sejmu ma trafić też projekt ustawy dotyczący minimalnej emerytury i renty, który ma zapewnić najuboższym życie na normalnych warunkach. - Aby emeryt czy emerytka nie musieli wybierać, czy zapłacić czynsz, czy leki - zapowiadał Iwaniak.
Renta wdowia w Sejmie
Projekt ustawy dotyczący renty wdowiej jest obywatelski, ale intensywnie wspiera go właśnie Nowa Lewica. Ostateczny kształt tych przepisów zostanie wypracowany w czasie prac sejmowych komisji. Przepisy mają szansę być uchwalone jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.