Gdzie jest burza w Polsce? Sprawdź, gdzie brzmi i błyska

Gdzie dzisiaj będzie burza? Wiosna i lato to dla Polaków czas walki z żywiołami. Najpierw upały, a potem wyładowania atmosferyczne, podtopienia, ulewy. Pogoda potrafi zmienić się z godziny na godzinę. Jednak istnieją serwisy, dzięki którym w łatwy sposób można sprawdzić obecną sytuację pogodową w danym miejscu czy regionie. Gdzie jest burza? Te narzędzia pozwalają sprawdzić, gdzie w Polsce grzmi i błyska.
Zobacz wideo

Gdzie jest burza? Mapy burzowe LIVE

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło w piątek przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Obecnie alert obowiązuje na terenie siedmiu województw. "Uwaga! Dziś możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - napisało w piątek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Istnieją jednak serwisy, dzięki którym można sprawdzić, gdzie teraz grzmi i błyska. To tam znajdziemy mapy burzowe LIVE.

Jednym z takich narzędzi są mapy burzowo-opadowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), które można znaleźć pod adresem awiacja.imgw.pl. Poza miejscem występowania wyładowań znajdują się tam również informacje o sile burzy. Dane aktualizowane są tam co 10 minut. Również strona burze.dzis.net zawiera narzędzia, które pomogą sprawdzić, gdzie i kiedy zagrzmi. Natomiast Sieć Obserwatorów Burz posiada nie tylko stronę (obserwatorzy.info) z mapką informacyjną, ale również publikuje alerty dotyczące burz na swoim profilu na Facebooku. Warto śledzić ostrzeżenia udostępniane przez powyższe serwisy, żeby nie dać się zaskoczyć pogodzie.

Gdzie jest burza? Co robić, kiedy na nią trafimy?

Burza to zjawisko na tyle groźne, że przed jego nadejściem warto się przygotować i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do grzmotów i piorunów, nie warto bagatelizować sytuacji. Pogoda może okazać się bardzo zdradliwa. Co robić, kiedy trafimy na burzę? Jeżeli znajdujesz się w pobliżu wody lub w niej, należy natychmiast wyjść na ląd. Jeśli jesteś na łódce, przypłyń do brzegu. Pamiętaj, że porażenie piorunem na środku zbiornika wodnego jest o wiele bardziej prawdopodobne! Na porażenie piorunem narażone są także osoby, które przebywają na otwartym terenie. Dlatego możliwie najszybciej powinno się znaleźć schronienie, jednak pod żadnym pozorem nie powinno się chować ani parkować samochodu pod drzewem!

Jak zachować się w czasie burzy? W sytuacji, kiedy znalezienie schronienia nie jest możliwe, należy pamiętać o zachowaniu środków szczególnej ostrożności. Powinno się odłożyć wszelkie metalowe przedmioty i oddalić od nich. Najlepiej kucnąć ze złączonymi nogami i pod żadnym pozorem nie kłaść się płasko na ziemię. Gdy jest się świadkiem niebezpiecznego zdarzenia, należy jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby (numer alarmowy 112).

TOK FM PREMIUM