Nowy przedmiot to HIT. Czarnek o krytykach: "odezwali się ci, co żerowali na niewiedzy młodzieży"
Czy Historia i Teraźniejszość zastąpi WOŚ? 15 proc. przedmiotu w przedmiocie. Reszta to propaganda
Historia i Teraźniejszość to inicjatywa Ministra Edukacji, Przemysława Czarnka. Przedmiot był krytykowany zanim jeszcze powstała podstawa programowa i podręcznik do nauczania tego przedmiotu w szkołach. Krytycy inicjatywy ministra mówili o "likwidacji edukacji obywatelskiej" i wyrugowaniu ze szkół obecnego przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie.
W wywiadzie jakiego minister udzielił PR24, odniósł się do tych zarzutów.
- Musimy uczyć młodzież historii najnowszej, w tym wiedzy o społeczeństwie. Nie będzie wyrugowana ze szkół. Nic nie dzieje się takiego. A dlaczego [HiT] wzbudza takie emocje? Wzbudza u tych, którzy żerowali na tym, że młodzież była nieświadoma przez dwie i pół dekady, jakie były procesy historyczne, które doprowadziły nas do wolnego państwa i co się działo w tym wolnym państwie po 1989 roku - odpowiedział Przemysław Czarnek.
I wyliczył które pomijane wcześniej w edukacji zagadnienia, zaadresował w swoim projekcie.
- …Fakty o żołnierzach wyklętych, żołnierzach niezłomnych, dążenia niepodległościowe w latach 1956, 1968, 1970, 1980, stan wojenny, jaką był zbrodnią i zdradą interesów narodowych, okoliczności Okrągłego Stołu, także częściowej zdrady narodowej, jaka mu towarzyszyła, postkomunizm lat 90… - wymieniał minister.
Portal OKO.press powiedział "sprawdzam" i porównał ilość wymagań programowych z WOS i HIT zliczając ile treści z dawnej Wiedzy o Społeczeństwie znalazło się w nowym przedmiocie.
- Na 122 wymagania szczegółowe do HIT, tylko 18 jest z wiedzy o społeczeństwie (15 proc.) - czytamy na stronie OKO.press.
Dlaczego przedmiot Czarnka HIT to prawdziwy hit? HIT podręcznik
Ministerstwo Edukacji opublikowało pierwsze rozdziały podręcznika, który zacznie obowiązywać od września 2022.
- Treść tego podręcznika nie jest szokująca dla tych, którzy śledzili jak powstają podstawy programowe do nowego przedmiotu, do HIT-u i nie jest też zaskakujące dla tych, którzy słyszeli co na temat tego przedmiotu i jego roli mówi minister Czarnek - powiedziała komentatorka TVN24, Justyna Suchecka
A co znajdują i komentują krytycy?
- Definicje i przykłady ideologii. Autor podręcznika jednym tchem wylicza takie ideologie jak feminizm, ideologię gender oraz komunizm i nazizm.
- Informację, że Unia Europejska "usiłuje niwelować różne religie, poprzez lansowanie ateizmu i wcielanie go w życie nawet metodami urzędniczo-administracyjnymi".
- Poglądy, że rozdział kościoła od państwa to komunizm.
- "Narzucenie jednoznacznej interpretacji i oceny wydarzeń, osób i procesów historycznych" - zwracają uwagę eksperci z Polskiej Akademii Nauk
- Publicystyczne, a nie historyczne podejście do tematów.
- Wprowadzenie pojęć, które nie występują w języku historyków i nie powinny znaleźć się w podręczniku do historii, jak ideologia gender.
- Przedmiot nie bazuje na wiedzy naukowej tylko emocjach i przekonaniach politycznych oraz na światopoglądzie.
Komentatorka podkreśla w rozmowie z TVN24, że to tylko kilka przykładów treści, bo na razie zostało opublikowanych jedynie kilkanaście stron podręcznika. Nie ma jednak powodów przypuszczać, że to jedynie "wypadki" i należy raczej spodziewać się, że pozostałe fragmenty podręcznika Historia i Teraźniejszość zawierają równie dużo elementów propagandowych.
Absurdy podstawy programowej. 6 największych kuriozów wskazanych przez OKO.press
Trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia nowego przedmiotu do szkół Historia i Teraźniejszość. Podręcznik jest na etapie konsultacji. Wcześniej poznaliśmy też podstawę programową.
-Teoria spiskowa i pogląd, że rozdział Kościoła od państwa to komunizm. To wszystko (i wiele więcej kuriozów) znalazło się w podstawie programowej przedmiotu „Historia i teraźniejszość" ministra Czarnka - można przeczytać na stronie OKO.press.
Portal zwrócił uwagę na 6 kuriozów, które znalazły się w niej.
- Zrównanie syjonizmu z islamizmem. Brakuje za to antysemityzmu. Antysemityzm pojawia się tylko jako wzmianka o narzędziach komunistów w Polsce.
- Wprowadzenie pojęcia "ekologizm". Uczeń ma odróżniać go od ekologii.
- Przedstawienie oddzielenia kościoła od państwa jako komunizm.
- Wprowadzenie pojęcia "Nowego Światowego Ładu". Komentator OKO.press przyznaje, że nie potrafi tego skomentować, bo pojęcie funkcjonuje jako teoria "wszechświatowego spisku, łączącego masonów, Iluminatów, Żydów, kontrolującego populację świata i umysły ludzi poprzez propagandę"
- Poprawność polityczna zapisana jako kompetencja ucznia po zajęciach HIT. Uczeń "„charakteryzuje główne zmiany kulturowe zachodzące w świecie zachodnim na przykładzie ekspansji ideologii »politycznej poprawności".
- Polityka klimatyczna zapisana w cudzysłowie. A kompetencje uczniów w odniesieniu do niej mają być następujące: Uczeń ma umieć scharakteryzować: „koszty finansowe i społeczne polityki klimatycznej".
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Większość Polek i Polaków wzięłaby udział w referendum ws. aborcji. "Nie chcą mieć prawa rodem z republik islamskich" [SONDAŻ]
-
Obława w Wielkopolsce. Policja cały czas szuka sprawcy dwóch zabójstw
-
"Igrzyska czas zacząć". Ekspertka wskazała miesiąc, w którym może nastąpić na Kremlu "duża zmiana"
- Areszt dla ojca, który pogryzł niemowlaka. Zarzuty usłyszała też matka dziecka
- PiS szykuje podwyżkę 500 plus? Ekspertka policzyła. "To i tak nie pokryje inflacji"
- Policja opublikowała zdjęcie poszukiwanego 24-latka. Miał zabić dwie osoby. Trwa obława
- Rosja zatrzymała amerykańskiego dziennikarza. Wszczęto sprawę karną dotyczącą szpiegostwa
- Librus - Co to jest, jak działa i jak założyć konto na portalu Librus?