Nowy przedmiot to HIT. Czarnek o krytykach: "odezwali się ci, co żerowali na niewiedzy młodzieży"

Już od września w liceach i technikach Wiedzę o Społeczeństwie zastąpi nowy przedmiot. Pomysłodawcą Historii i Teraźniejszości (w skrócie HIT) - Czarnek, Minister Edukacji, autorem podręcznika - Prof. Roszkowski historyk, były europarlamentarzysta PIS. Książkę wydał "Biały Kruk" - wydawnictwo religijno- historyczne. Eksperci komentują co z tego wynikło.

Czy Historia i Teraźniejszość zastąpi WOŚ? 15 proc. przedmiotu w przedmiocie. Reszta to propaganda

Historia i Teraźniejszość to inicjatywa Ministra Edukacji, Przemysława Czarnka. Przedmiot był krytykowany zanim jeszcze powstała podstawa programowa i podręcznik do nauczania tego przedmiotu w szkołach. Krytycy inicjatywy ministra mówili o "likwidacji edukacji obywatelskiej" i wyrugowaniu ze szkół obecnego przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie.

W wywiadzie jakiego minister udzielił PR24, odniósł się do tych zarzutów.

- Musimy uczyć młodzież historii najnowszej, w tym wiedzy o społeczeństwie. Nie będzie wyrugowana ze szkół. Nic nie dzieje się takiego. A dlaczego [HiT] wzbudza takie emocje? Wzbudza u tych, którzy żerowali na tym, że młodzież była nieświadoma przez dwie i pół dekady, jakie były procesy historyczne, które doprowadziły nas do wolnego państwa i co się działo w tym wolnym państwie po 1989 roku - odpowiedział Przemysław Czarnek.

I wyliczył które pomijane wcześniej w edukacji zagadnienia, zaadresował w swoim projekcie.

- …Fakty o żołnierzach wyklętych, żołnierzach niezłomnych, dążenia niepodległościowe w latach 1956, 1968, 1970, 1980, stan wojenny, jaką był zbrodnią i zdradą interesów narodowych, okoliczności Okrągłego Stołu, także częściowej zdrady narodowej, jaka mu towarzyszyła, postkomunizm lat 90… - wymieniał minister.

Portal OKO.press powiedział "sprawdzam" i porównał ilość wymagań programowych z WOS i HIT zliczając ile treści z dawnej Wiedzy o Społeczeństwie znalazło się w nowym przedmiocie.

- Na 122 wymagania szczegółowe do HIT, tylko 18 jest z wiedzy o społeczeństwie (15 proc.) - czytamy na stronie OKO.press.

Dlaczego przedmiot Czarnka HIT to prawdziwy hit? HIT podręcznik

Ministerstwo Edukacji opublikowało pierwsze rozdziały podręcznika, który zacznie obowiązywać od września 2022.

- Treść tego podręcznika nie jest szokująca dla tych, którzy śledzili jak powstają podstawy programowe do nowego przedmiotu, do HIT-u i nie jest też zaskakujące dla tych, którzy słyszeli co na temat tego przedmiotu i jego roli mówi minister Czarnek - powiedziała komentatorka TVN24, Justyna Suchecka

A co znajdują i komentują krytycy?

 • Definicje i przykłady ideologii. Autor podręcznika jednym tchem wylicza takie ideologie jak feminizm, ideologię gender oraz komunizm i nazizm.
 • Informację, że Unia Europejska "usiłuje niwelować różne religie, poprzez lansowanie ateizmu i wcielanie go w życie nawet metodami urzędniczo-administracyjnymi".
 • Poglądy, że rozdział kościoła od państwa to komunizm.
 • "Narzucenie jednoznacznej interpretacji i oceny wydarzeń, osób i procesów historycznych" - zwracają uwagę eksperci z Polskiej Akademii Nauk
 • Publicystyczne, a nie historyczne podejście do tematów.
 • Wprowadzenie pojęć, które nie występują w języku historyków i nie powinny znaleźć się w podręczniku do historii, jak ideologia gender.
 • Przedmiot nie bazuje na wiedzy naukowej tylko emocjach i przekonaniach politycznych oraz na światopoglądzie.

Komentatorka podkreśla w rozmowie z TVN24, że to tylko kilka przykładów treści, bo na razie zostało opublikowanych jedynie kilkanaście stron podręcznika. Nie ma jednak powodów przypuszczać, że to jedynie "wypadki" i należy raczej spodziewać się, że pozostałe fragmenty podręcznika Historia i Teraźniejszość zawierają równie dużo elementów propagandowych.

Absurdy podstawy programowej. 6 największych kuriozów wskazanych przez OKO.press

Trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia nowego przedmiotu do szkół Historia i Teraźniejszość. Podręcznik jest na etapie konsultacji. Wcześniej poznaliśmy też podstawę programową.

-Teoria spiskowa i pogląd, że rozdział Kościoła od państwa to komunizm. To wszystko (i wiele więcej kuriozów) znalazło się w podstawie programowej przedmiotu „Historia i teraźniejszość" ministra Czarnka - można przeczytać na stronie OKO.press.

Portal zwrócił uwagę na 6 kuriozów, które znalazły się w niej.

 1. Zrównanie syjonizmu z islamizmem. Brakuje za to antysemityzmu. Antysemityzm pojawia się tylko jako wzmianka o narzędziach komunistów w Polsce.
 2. Wprowadzenie pojęcia "ekologizm". Uczeń ma odróżniać go od ekologii.
 3. Przedstawienie oddzielenia kościoła od państwa jako komunizm.
 4. Wprowadzenie pojęcia "Nowego Światowego Ładu". Komentator OKO.press przyznaje, że nie potrafi tego skomentować, bo pojęcie funkcjonuje jako teoria "wszechświatowego spisku, łączącego masonów, Iluminatów, Żydów, kontrolującego populację świata i umysły ludzi poprzez propagandę"
 5. Poprawność polityczna zapisana jako kompetencja ucznia po zajęciach HIT. Uczeń "„charakteryzuje główne zmiany kulturowe zachodzące w świecie zachodnim na przykładzie ekspansji ideologii »politycznej poprawności".
 6. Polityka klimatyczna zapisana w cudzysłowie. A kompetencje uczniów w odniesieniu do niej mają być następujące: Uczeń ma umieć scharakteryzować:koszty finansowe i społeczne polityki klimatycznej".

TOK FM PREMIUM