"Jeżeli już nie jesteśmy na wstępie do kolejnej fali pandemii COVID-19, to za chwilę na nim będziemy"

W ostatnim czasie na Zachodzie notuje się coraz więcej zachorowań na COVID-19. Zdaniem Anety Afelt z zespołu doradczego ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk, kolejna fala pandemii koronawirusa zbliża się także do Polski.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że między 23 a 29 czerwca odnotowano w Polsce 2 422 zakażenia koronawirusem. Codziennie więc odnotowywanych jest kilkaset zachorowań. Są kraje w Europie, gdzie diagnozowanych jest znacznie więcej zakażeń. Krajowe władze medyczne we Francji oceniają, że państwo weszło w siódmą falę pandemii koronawirusa. Świadczy o tym rosnąca liczba zakażeń, których w ciągu ostatniej doby zarejestrowano ponad 147 tys. Premier Elisabeth Borne więc rekomenduje noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach.

Jak wyjaśniała w TOK FM dr Aneta Afelt, "jesteśmy w trakcie kolejnej fali zakażeń dwóch wariantów, które - jak wszystko na to wskazuje - wyewoluowały z wariantu omikron". - Zaczęło się w Portugalii. Mamy dużą falę zakażeń dobowych, tygodniowych we Francji i w Niemczech. Bardzo niestabilnie jest w Wielkiej Brytanii - wyliczała ekspertka z zespołu doradczego ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk.

Ekspertka ostrzegła, że wkrótce to samo czeka też Polskę. - Jeżeli już nie jesteśmy na wstępie do kolejnej fali pandemii koronawirusa, to za chwilę na nim będziemy - oceniła. Jak podkreśliła, "rząd stłukł termometr" i utrudnia monitorowanie rozwoju pandemii w naszym kraju. Przypomnijmy, że w połowie maja zniesiono w naszym kraju stan epidemii. Nie obowiązują praktycznie żadne poważne ograniczenia dla obywateli, zrezygnowano nawet z codziennego informowania w mediach społecznościowych o liczbie zakażeń.

Kiedy koniec pandemii? "Bądźmy cierpliwi. Jeszcze dwa, trzy lata"

Rozmówczyni Maciej Głogowskiego przestrzegała, że osoby niezaszczepione przeciwko koronawirusowi muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w przypadku zakażenia. - Weźmy tę szczepionkę, w końcu ją weźmy - apelowała. Afelt dodała, że lato to też dobry czas, aby zadbać o swoją kondycję i odporność. Przypomniała, że w dużych skupiskach ludzi - w komunikacji miejskiej, kościołach czy galeriach handlowych - warto nosić maseczkę ochronną.

Według gościni Poranka Radia TK FM koniec pandemii wcale nie jest tak bliski, jak się wielu z nas może wydawać. - Bądźmy cierpliwi; jeszcze dwa-trzy lata - powiedziała. I przypomniała, że cały czas prowadzone są badania nad kolejnymi szczepionkami. - Na przykład badania, w których proponuje się podawanie przeciwciał. Moi koledzy we Francji prowadzą je już na grupie ochotników. Z bardzo dobrymi wynikami - poinformowała ekspertka z zespołu doradczego ds. COVID-19 PAN.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM