Nowa odmiana COVID szybko się rozwija w Europie. Tysiące zgonów co tydzień. WHO radzi co robić

Dyrektor regionalny WHO na Europę, Hans Kluge poinformował, że w europejskim regionie WHO w ciągu zeszłego tygodnia odnotowano prawie 3 mln nowych przypadków COVID-19 - podał PAP. To niemal połowa wszystkich nowych zakażeń. Prawie 3 tys. osób umiera obecnie każdego tygodnia z powodu choroby wywołanej przez SARS-CoV-2 - ostrzegł i wskazał co powinna zrobić Europa by uniknąć lockdownów.

Nowa odmiana COVID się rozpędza. "Szczepcie się szybko" - sugeruje WHO

Przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zasugerował, że kraje Europy powinny przyspieszyć przyjmowanie szczepionek przeciwko Covid-19 przez obywateli. Dodatkowo powinny ponownie wprowadzić środki zapobiegawcze, takie jak noszenie maseczek, aby uniknąć poważniejszych ograniczeń w związku z kolejną falą wirusa wraz z nadejściem jesieni.

Jak przekazał Kluge w wypowiedzi dla agencji Reuters, którą cytuje PAP: "Systemy służby zdrowia mogą zostać przeciążone, jeśli nie zacznie się od razu działać przeciwko rozpowszechnianiu się subwariantu Omikron".

"Obserwujemy wzrost przypadków w społeczeństwie, które funkcjonuje prawie tak samo jak wcześniej" - powiedział Kluge, podkreślając potrzebę wprowadzania tzw. stabilizatorów pandemicznych.

Obostrzenia COVID - 19. Stabilizatory pandemiczne mogą pomóc uniknąć lockdownów

Jak zaznaczył przedstawiciel WHO, "stabilizatory" powinny zostać wprowadzone, aby uniknąć znacznie ostrzejszych środków zapobiegawczych, czyli lockdownów.

"Nie sądzę, aby społeczeństwo było gotowe na zorganizowane lockdowny" - przyznał urzędnik. Według Hansa Kluge, stabilizatory oznaczają m.in:

  • przyjmowanie drugiej dawki przypominającej przed przyjęciem nowych, nastawionych na konkretny wariant szczepionek. Takie szczepionki mają być dostępne na jesieni,
  • promocję noszenia maseczek,
  • wietrzenie pomieszczeń.

Jak przekazał, ludzie powinni sami podejmować decyzje dotyczące swojego zdrowia, jeśli ich rządy nie wprowadzają ograniczeń w związku z epidemią. "To, że noszenie maseczki nie jest obowiązkowe, nie oznacza, że jest zabronione" - podkreślił Kluge.

Nowa odmiana COVID, nowe objawy. COVID 2022 jest specyficzny

W Europie Zachodniej coraz więcej krajów walczy z siódmą falą pandemii. Za zakażenia odpowiada nowa odmiana COVID. Objawy nowych podwariantów omikrona o nazwie BA.4 oraz BA.5 obejmują silny ból gardła i duże zmęczenie. Jak wynika z informacji pojawiających się w brytyjskich mediach, które przytoczył Medonet, objaw ten pojawił się u 69 proc. dorosłych i dzieci, a także 37 proc. osób po 65. roku życia.

Kolejnym charakterystycznym objawem w przypadku subwariantów BA.4 i BA.5 omikronu jest zmiana głosu i chrypka. Poza tym pojawiają się klasyczne objawy koronawirusowe: gorączka, katar, kaszel, bóle głowy, bóle mięśni, zmęczenie, biegunka i wymioty (rzadziej) bywa też utrata węchu i szum w uszach.

COVID-19. Polska dziś poda nowe dane w codziennym raporcie Ministerstwa Zdrowia, ale wczoraj w naszym kraju odnotowano 3251 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło pięć osób. Przed tygodniem odnotowano 2 035 zakażeń i pięć zgonów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM