Czwarta dawka szczepionki na COVID-19. Resort zdrowia rozsyła miliony skierowań. "Dla osób powyżej 12 lat"

Od 16 września wprowadzamy szczepienia drugą dawką przypominającą dla osób w wieku powyżej 12 lat, które przyjęły pierwszą dawkę przypominającą co najmniej 3 miesiące wcześniej - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Minionej doby badania potwierdziły 5861 zakażeń koronawirusem, w tym 1235 ponownych. Zmarło 17 osób z COVID-19 - poinformowano w czwartek na stronach rządowych. Wykonano 17 029 testów w kierunku SARS-CoV-2. Tydzień temu informowano o 4227 zakażeniach koronawirusem. Zmarło 25 osób z COVID-19. - Mamy do czynienia z przyśpieszeniem, jeśli chodzi o liczbę zakażeń - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, ma to związek z powrotem do zwykłych aktywności i rozpoczęciem roku szkolnego. 

Przede wszystkim minister Niedzielski ogłosił jednak, że od 16 września więcej osób niż dotychczas będzie się mogło zaszczepić czwartą dawką szczepionki przeciwko COVID-19.

- Od 16 września wprowadzamy szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12 lat, które przyjęły podstawowy schemat szczepienia i pierwszy booster. W ten sposób uzupełniamy te dotychczasowe zalecenia, które dotyczyły osób z upośledzoną odpornością i osób 60 plus, poszerzając grupę osób uprawnionych do szczepienia - wyjaśnił.

- Dotychczas wystawiliśmy ok. 5 mln e-skierowań na drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19. W nocy z 15 na 16 września wystawimy kolejnych 5,8 mln e-skierowań - powiedział Niedzielski.

- Szczepienie drugą dawką przypominającą będziemy robili już nowym preparatem, który jest ukierunkowany w wariant Omikron BA.1 - powiedział minister. - Na wrzesień mamy zagwarantowane 4 miliony takich preparatów od Pfizera i Moderny - zapewniał.

TOK FM PREMIUM