Gwałtowna zmiana pogody. Będzie chłodno i deszczowo. Sprawdź, gdzie zagrzmi

W poniedziałek, po ciepłym i pogodnym weekendzie, szykuje się diametralna zmiana pogody. - Spodziewamy się od 15 do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Niewykluczone, szczególnie w południowej połowie kraju, lokalne burze - powiedziała PAP Grażyna Dąbrowska z IMGW. W nocy spodziewana chwilowa poprawa aury.
Zobacz wideo

W poniedziałek opadów deszczu może być sporo. - Spodziewamy się od 15 do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Niewykluczone, szczególnie w południowej części kraju, są lokalne burze – powiedziała PAP Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zmiana pogody. Gdzie jest burza? 

Temperatura będzie zdecydowanie niższa od tej, którą cieszyliśmy się podczas weekendu. - Tam, gdzie będzie padał deszcz, w rejonach podgórskich, miejscami na zachodzie i w centrum kraju oraz na Wybrzeżu, wyniesie ok. 15 stopni Celsjusza. Do 21 stopni Celsjusza wskażą termometry na Suwalszczyźnie. Ten północny wschód będzie najcieplejszy, bo tam najpóźniej dotrze zachmurzenie a z nim opady deszczu – wskazała synoptyk IMGW.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Chwilami we wschodniej połowie kraju i w czasie burz, dość silny. Podczas burz porywy wiatru sięgną do 60 km/h. Na wschodzie kraju powieje z kierunku południowo-wschodniego, a na zachodzie, szczególnie na południowym zachodzie, wiatr zmieni swój kierunek na zachodni.

W nocy, z poniedziałku na wtorek spodziewana jest chwilowa poprawa pogody. - Zachmurzenie duże pozostanie głównie w północnej części kraju, natomiast na pozostałym obszarze, poza Karpatami, będą występowały większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia – wskazała synoptyk IMGW.

Diametralna zmiana pogody. W niektórych regionach mgła ograniczająca widzialność do ok. 300 metrów

Zdaniem ekspertki podczas przejaśnień i rozpogodzeń, szczególnie w rejonach podgórskich Sudetów, temperatura spadnie do 5 stopni Celsjusza, a w części nizinnej do ok. 9 stopni. Tam też może utworzyć się krótkotrwała mgła, ograniczająca widzialność do ok. 300 metrów. Natomiast w miejscach, gdzie będzie pochmurnie, czyli na Mazurach i w rejonie Zatoki Gdańskiej, spodziewana jest wyższa temperatura. Minimalne wielkości wyniosą 10-12 stopni Celsjusza.

- Wiatr na wschodzie powieje z kierunków południowych. - Natomiast na zachodzie będzie zachodni. Nad samym morzem skręcający na północny. Będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie, a nad morzem porywisty – powiedziała Dąbrowska.

Aktualne prognozy, jak podała synoptyk IMGW, wskazują na to, że pogorszenie pogody z chmurami i deszczem utrzymywać się będzie prawie przez cały tydzień. Będą krótkie okresy poprawy, podczas których w rozpogodzeniach temperatura może nawet przekroczyć 20 stopni Celsjusza, ale kolejna fala, niżu, który wchodzi do Polski od południowego zachodu i obejmie kraj, będzie miała miejsce w środę.

IMGW ostrzeżenie. Po południu możliwe burze i ulewy nad Łodzią

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenie przed burzami, które po południu mogą przejść nad Łodzią. Prognozowane są ulewy z silnymi porywami wiatru.

"Burzom miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 15 mm, lokalnie 20 mm, oraz porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie 75 km/h" - napisano w ostrzeżeniu.

Prognozowane zjawiska atmosferyczne są zapowiadane od godz. 13 do godz. 20 a prawdopodobieństwo ich wystąpienia synoptycy oceniają na 80 procent.

Gdzie jest burza? Radar pogodowy online, mapa burz i opadów na żywo

Aby sprawdzić, gdzie i kiedy będą burze online, można skorzystać m.in. ze strony: burze.dzis.net, na której znajduje się czytelna i dobrze opisana mapa. Na niej zaznaczone są miejsca zarejestrowanych wyładowań atmosferycznych z ostatnich dwóch godzin. Mapa odświeżana jest co 5 minut.

Podobną, interaktywną mapę burzową, wykrywającą wyładowania atmosferyczne i burze w czasie rzeczywistym, znaleźć można na niemieckiej stronie radaru burz Blitz – www.blitzortung.org.

Świetną stroną do obserwacji zmieniających się frontów burzowych, burz z gradem, opadów czy wichur, jest strona ze zdjęciami satelitarnymi Sat24.com. Tutaj na bieżąco obserwować można fronty przemieszczające się nad różnymi obszarami świata, w wybranej opcji widoku: wzrokowej albo na podczerwień.

Bardzo popularny w Polsce jest także serwis Łowców Burz. Strona ta podaje bieżące prognozy, ostrzega przed zagrożeniem burzowym, podaje wnikliwe opisy sytuacji synoptycznych, jak również przedstawia ich omówienie.

Można również skorzystać ze strony/aplikacji windy.com. na której można sprawdzać pogodę w czasie rzeczywistym oraz jako prognozę. Przedstawia ona różne parametry takie jak wiatr, temperatura, opady, burze itp.

TOK FM PREMIUM