Refundowana szczepionka przeciw HPV. Jak zapisać dziecko na szczepienie? Wyjaśniamy, krok po kroku

1 czerwca w Dniu Dziecka ruszył bezpłatny ogólnopolski program szczepień przeciwko HPV, który obejmuje dziewczynki i chłopców w wieku 12. i 13. lat. To w sumie ponad 700 tys. dzieci. Wyjaśniamy, jak krok po kroku zarejestrować dziecko na szczepienie.
Zobacz wideo

Podstawowym celem wdrożenia ogólnopolskiego programu refundowanych szczepień przeciwko HPV jest prewencja HPV-zależnych nowotworów i chorób.

Szczepienie przeciwko HPV to ochrona nie tylko przed rakiem szyjki macicy

Szczepionka chroni nie tylko przed rakiem szyjki macicy, który jest czwartym co do częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie (drugim wśród młodych kobiet w wieku od 15 do 44 lat). Ale także innych nowotworów, jak rak głowy i szyi, krtani, gardła, prącia, odbytu, jak i brodawek na skórze w okolicach narządów płciowych, przed którymi ochrony potrzebują również chłopcy.

Szczepienie przeciwko HPV. Jak zarejestrować dziecko? Wyjaśniamy, krok po kroku

Darmowe szczepienie dla wszystkich dzieci z roczników 2010 i 2011 będzie można wykonać w każdej przychodni POZ, która ma podpisaną umowę z NFZ na realizację programu (a więc nie tylko u swojego lekarza rodzinnego). Najprostszą metodą zapisania dziecka na szczepienie przeciw HPV jest skorzystanie z Internetowego Konta Pacjenta. 

W tym celu trzeba:

  1. Zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.
  2. Wybrać zakładkę "Uprawnienia", a następnie "Konta Twoich dzieci".
  3. Wybrać konto swojego dziecka, później zakładkę "Profilaktyka", a następnie "Szczepienie".
  4. Kliknąć w opcję "Umów na szczepienie". 
  5. Wskazać, przeciwko czemu chce się zaszczepić dziecko (w przyszłości obsługiwane będą też inne szczepienia).
  6. Na koniec należy wybrać termin i miejsce szczepienia oraz potwierdzić wybór.

Rejestracja na szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest również możliwa za pośrednictwem infolinii 989 oraz na miejscu w przychodni.

Dlaczego szczepienie przeciwko HPV jest tak ważne?

- Tylko powszechne, bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV, zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców, stanowią sprawdzoną i skuteczną ochronę przed nowotworami, które on wywołuje - podkreśla prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski.

Jak dodaje konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii oraz prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, doświadczenia innych krajów, "które już wiele lat temu zaczęły szczepić swoich najmłodszych obywateli, pokazują, że udało im się zmniejszyć zachorowalność na raka szyjki macicy nawet o 80 proc.". - Czyli niemal całkowicie wyeliminować ten nowotwór - podkreślił ekspert.

Szczepionka przeciwko HPV dla nastolatków

W programie szczepień przeciwko HPV będą dostępne dwie szczepionki o różnym zakresie ochrony: 2-walentna oraz 9-walentna, natomiast decyzja o wyborze jednej z nich będzie pozostawiona rodzicom w trakcie zapisu na szczepienie lub po zalecanej konsultacji z lekarzem. Obie certyfikowane szczepionki, są obecne na rynku już od 15 lat, będą podawane w schemacie dwudawkowym.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM