Narzekali, że nie mają gdzie parkować. Opłaciło się. Miasto usunie miejsca dla taksówek
W Bydgoszczy jest 60 postojów taksówek dla ponad 360 pojazdów. Od dłuższego czasu mieszkańcy skarżą się jednak, że wiele z nich stoi pustych, podczas gdy na osiedlach brakuje miejsc parkingowych.
Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej postanowił sprawdzić, gdzie i ilu taksówkarzy faktycznie czeka na klientów. - Okazało się, że na kilkumiejscowym postoju parkowała tylko jedna taksówka albo miejsca pozostawały puste przez cały dzień - potwierdza rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński. - Postanowiliśmy więc przeprowadzić zmiany i dużą reorganizację miejsc postojowych taxi w całej Bydgoszczy, bo branża bardzo się zmienia i wiele osób korzysta po prostu z aplikacji na telefon - dodaje.
Prawie setka miejsc do likwidacji
Drogowcy dwukrotnie spotkali się przedstawicielami korporacji taksówkarskich i po konsultacjach ustalili, że 94 miejsca postoju TAXI znikną z mapy Bydgoszczy. Chodzi o ulice: Gersona, Kijowską, Pelplińską, Nakielską/Wiśniową, Pelplińską, Płocką oraz Opławiec przy Biwakowej.
Na innych ulicach liczba miejsc zostanie ograniczona na przykład z siedmiu do dwóch-trzech. Chodzi o: 11 listopada, Chełmińską, Czackiego, Czerkaską, Fierldorfa 'Nila', Konopnickiej, Łukasiewicza, Modrakową, Morską, Szarych Szeregów, Traugutta i Tucholska.
O planowanych zmianach rozmawiamy z panem Krzysztofem, który jest taksówkarzem od ośmiu lat. Spotykamy go, gdy czeka na klientów na postoju przy ulicy Modrakowej na Wyżynach, tuż obok targowiska. - Z jednej strony trudno się z tym zgodzić, bo my byśmy chcieli mieć jak najwięcej miejsc. Z drugiej jednak strony trudno nie przyznać racji, że niektóre postoje są mało uczęszczane albo rzadko wybierane przez taksówkarzy, bo są nieatrakcyjne - przyznaje nasz rozmówca.
Będą dodatkowe miejsca parkingowe
Na ulicy Modrakowej powstaną dodatkowe miejsca parkingowe, bardzo przez mieszkańców oczekiwane. - W Bydgoszczy nie ma gdzie parkować, tak naprawdę w całym mieście są problemy i tutaj też, choć może mniejsze - mówi młody mężczyzna spotkany przed sklepem. - Ja i tak nie korzystam z postojów taksówek, bo używam aplikacji. Jest szybciej, wygodniej i od razu wiem, ile zapłacę - dodaje jego kolega.
ZDMiKP utworzy jeszcze siedem postojów w miejscach, gdzie do tej pory ich nie było, a o które wnioskowały korporacje taksówkarskie. Nowe postoje powstaną na pętli Błonie, ulicy Gimnazjalnej, Jana Styki, Kolbego, Koronowskiej, Wyżyny oraz 19 marca 1981. - Na Gimnazjalnej rzeczywiście się to przyda, bo zostały zlikwidowane miejsca postojowe na placu Wolności, gdzie trwa remont. To dobra decyzja - ocenia pan Krzysztof.
Drogowcy będą teraz wprowadzać zmiany w życie. - Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektów stałej organizacji ruchu, a następnie wyniesienie planowanych zmian w terenie - informuje Okoński. Zmiany zostaną wprowadzone do końca roku.