"Położyliśmy tę sprawę". Wiceprezes PSL bije się w pierś
- W tym tygodniu doszło do rozpadu koalicji Trzecia Droga, tworzonej przez Polskie Stronnictwo Ludowe i Polskę 2050;
- "Komunikacyjnie położyliśmy tę sprawę" - ocenił w TOK FM Adam Jarubas, wiceprezes PSL;
- "Będziemy analizować scenę polityczną. Ona wydaje się być dosyć dynamiczna po wyborach prezydenckich" - stwierdził Jarubas, nawiązując do samodzielnego startu partii w najbliższych wyborach do parlamentu.
O tym, że Rada Naczelna PSL podjęła decyzję 'o faktycznym zakończeniu projektu Trzeciej Drogi' (PSL i Polska 2050) poinformował we wtorek wieczorem na platformie X lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Politycy PSL sprecyzowali w rozmowie z PAP, że nie została podjęta taka uchwała, jednak lider partii, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że ludowcy w kolejnych wyborach wystartują już samodzielnie. Hołownia w swoim wpisie wyraził zrozumienie dla tej decyzji i dodał, że obie partie umawiały się na wspólny start w serii czterech wyborów.
- Komunikacyjnie położyliśmy tę sprawę. Oczywiście liderzy umówili się na to, że to będzie przymierze o charakterze wyborczym na cztery kampanie. Uważam, że to było dobre współdziałanie. Jakaś formuła się wyczerpała. Natomiast nie w takiej formie powinniśmy to komunikować - ocenił w "Wywiadzie Politycznym" Adam Jarubas, europoseł, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Jak mówił, "podczas rady naczelnej był głosy, żeby pójść do kolejnych wyborów samodzielnie, nie negując wartości tej współpracy". - Zdecydowanie więcej łączy obie formacje. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie dobra - dodał gość Dominiki Wielowieyskiej.
"Będziemy analizować scenę polityczną"
- Wariantem bazowym oczywiście zawsze jest start samodzielny. (...) Ocenimy pewnie bliżej wyborów, jaka będzie najbardziej optymalna formuła - mówił Jarubas o starcie w kolejnych wyborach do Sejmu. - Będziemy analizować scenę polityczną. Ona wydaje się być dosyć dynamiczna po wyborach prezydenckich. Będziemy optymalizować szanse na dobrą reprezentację ruchu ludowego w parlamencie - powiedział.
Adam Jarubas stwierdził, że Polskiemu Stronnictwu Ludowemu daleko do koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. - Nie po to szliśmy jako Trzecia Droga, pod hasłem "albo Trzecia Droga albo trzecia kadencja PiS-u", żeby teraz szukać z nimi aliansów - powiedział.