Łódź zaszczepi osoby w kryzysie bezdomności. Niektórzy dostaną już drugą dawkę
Nie będzie to pierwsza taka akcja w Łodzi. Podobna miała miejsce w czerwcu. - Okazała się bardzo potrzebna. Zaszczepiono aż 320 osób - informuje rzecznik Caritas Archidiecezji Łódzkiej Tomasz Kopytowski. Chodziło o zaszczepienie osób, które są w kryzysie bezdomności - przede wszystkim tych nieprzebywających w schroniskach czy noclegowniach.
W lutym akcję postanowiono powtórzyć. - Jest jeszcze spora grupa osób bezdomnych nieszczepionych. Poza tym niektórzy dostali wtedy pierwszą dawkę szczepionki Pfizer i teraz zostaną doszczepieni drugą dawką. Dla tych, którzy przyjdą na szczepienie pierwszy raz, przeznaczona jest jednodawkowa szczepionka Jonshon&Jonshon - dodaje rzecznik.
Szczepienia odbędą się w dwie kolejne niedziele, czyli 6 i 13 lutego, w godzinach 15-18, na placu Katedralnym. - Każdy zaszczepiony otrzyma od razu zaświadczenie o zaszczepieniu - dodaje Kopytowski.
Przy rejestracji pomagać będą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. Mobilny punkt szczepień przygotują pracownicy Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, a szczepić będą medycy z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Szczepienia zostaną zorganizowane przy okazji cyklicznej akcji "Zupa na Pietrynie", w ramach której co niedzielę od godziny 16 wydawany jest gorący posiłek dla potrzebujących.
Akcję szczepień bezdomnych w Łodzi organizują przedstawiciele różnych organizacji, m.in. Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Ulicznej Misji Medycznej, Zupy na Pietrynie, Centrum Służby Rodzinie, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi, Pełnomocnika wojewody ds. szczepień, Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.
Wykonają USG
Przy okazji szczepienia będzie można wykonać również bezpłatnie badanie USG. Aparat zakupiono z pieniędzy przekazanych podczas zbiórki ogłoszonej przez abp. Grzegorza Rysia. Metropolita łódzki akcję zainaugurował w V Światowym Dniu Ubogich, czyli 14 listopada ubiegłego roku. Przenośny aparat z akumulatorami do wykonywania USG kosztował 20 tysięcy złotych.
Medycy-wolontariusze z Ulicznej Misji Medycznej będą go używać również przy innych okolicznościach. Oprócz aparatu USG podarowano im nowy namiot, w którym będą mogli wykonywać badania osób bezdomnych i wykluczonych społecznie. - Ten dar mieszkańców regionu łódzkiego będzie służył tym, którzy na co dzień nie mają dostępu do opieki medycznej - mówią lekarze z Ulicznej Misji Medycznej.