,
Obserwuj
Mazowieckie

Tramwajem na Stegny. Miasto zapowiada, że pierwsze składy ruszą w przyszłym roku

Cezary Jaszczyk
2 min. czytania
30.01.2023 10:28
W przyszłym roku mieszkańcy Stegien mają zyskać tramwajowe połączenie z centrum miasta. Podróż ma zająć około 20 minut. To w ramach budowy odnogi linii na Wilanów. Jeszcze w zeszłym roku tramwajarze twierdzili, że nie starczy im na nią pieniędzy, ale - jak się okazuje - spółka znalazła potrzebne środki.
|
|
fot. Tramwaje Warszawskie

Prace na linii mają rozpocząć się pod koniec 2023 roku, a pierwsze składy wyjechać na tory rok później. Dzięki tej inwestycji Stegny na Mokotowie zyskają dogodne połączenie tramwajowe z centrum miasta i Wilanowem.

Jak zapowiada miasto, tory zostaną poprowadzone wzdłuż ul. Św. Bonifacego. Na wysokości kościoła (w miejscu obecnej pętli autobusowej) powstanie wspólna pętla tramwajowo-autobusowa. Stanowiska autobusów będą tuż obok peronów tramwajowych. Tory tramwajowe znajdą się na środku ul. Św. Bonifacego. Kierowcy będą mieli do dyspozycji, jak dotąd, po jednym pasie i dwie zawrotki - na wysokości ul. Batumi i przy pętli.

Długość trasy wyniesie ok. 800 metrów. Przy skrzyżowaniu z ul. Sobieskiego tramwaje będą skręcać w stronę centrum lub Wilanowa. Koszt budowy tego odcinka wyniesie 56 milionów złotych. Wykonawcą będzie Budimex S.A.

 

Nowa trasa ma być przykryta rozchodnikiem. Wzdłuż torów i na pętli pojawią się nowe drzewa, m.in lipy, wiśnie piłkowane, kasztanowce białe i dęby szypułkowe. Drzewa - przez pięć lat od posadzenia - będą 'na gwarancji', co oznacza, że wykonawca prac budowlanych będzie się nimi opiekował. Posadzone zostaną też krzewy - berberysy i róże oraz tulipany, byliny i łąki kwietne. 'Na ulicy Św. Bonifacego zostanie zasadzonych łącznie 40 drzew, 1 tys. 188 krzewów i 355 bylin i cebul' - przekazały Tramwaje Warszawskie.