Samorządy chcą pieniędzy od rządu za sprowadzanie turystów

Samorząd województwa śląskiego domaga się od Skarbu Państwa zwrotu środków wydanych z budżetu województwa na bezpieczny powrót Polaków do kraju. Chodzi o sprowadzenie do Polski ponad 200 turystów upadłego biura Mati World Holidays z Chorzowa.

Kwota gwarancyjna, którą dysponował marszałek woj. śląskiego - 57 tys. euro - okazała się zbyt mała, by sprowadzić wszystkich turystów. - Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Kwotą gwarancyjną biura dysponuje marszałek województwa w chwili, kiedy firma ogłosi upadłość. Ta kwota nie powinna być przekroczona. Ona w pierwszym rzędzie służy temu, aby zorganizować transport turystów do Polski. W przypadku turystów z Egiptu nie było wyjścia, samorząd musiał wyczarterować samolot - mówi Witold Trólka z biura marszałka woj. śląskiego.

A taki czarter słono kosztuje. To 205 tys. zł za samolot, którym przyleciało z Egiptu ponad 170 klientów Mati World. Marszałek nie miał jednak wyjścia, uszczuplił budżet województwa. - Jeszcze do tej akcji musieliśmy dopłacić ok. 20 tys. zł z naszego budżetu. Teraz przed nami precedensowa sprawa: chcemy, aby Skarb Państwa zwrócił nam tę kwotę - dodaje Trólka.

Marszałkowie: Musieliśmy wejść w kompetencje rządu

Urząd Marszałkowski już rozpoczął korespondencję w sprawie zwrotu pieniędzy z wojewodą śląskim, który jest przedstawicielem rządu w terenie. Podobnie postąpił marszałek woj. wielkopolskiego. Tam chodziło o niewypłacalność wielkopolskich biur podróży: Alba Tour Polska sp. z o.o. oraz Africano Travel.

W ocenie marszałków samorząd wojewódzki wszedł w kompetencje administracji rządowej. Każdy polski obywatel ma bowiem zagwarantowane w Konstytucji prawo do opieki państwa w czasie jego pobytu za granicą.

"W tym stanie rzeczy w pełni zasadnym staje się stanowisko Konwentu Marszałków Województw RP z dnia 5 lipca br., zgodnie z którym koniecznym jest wystąpienie do Ministra Sportu i Turystyki o jak najszybsze wszczęcie procedury legislacyjnej, mającej na celu nowelizację ustawy o usługach turystycznych i przepisów wykonawczych w taki sposób, aby wyeliminować sytuacje, które umożliwiają nierzetelnym organizatorom turystyki prowadzenie działalności turystycznej bez dostatecznych gwarancji ubezpieczeniowych oraz stworzenie funduszu gwarancyjnego" - czytamy na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

TOK FM PREMIUM