Uwaga na oszustwa "na bon turystyczny"! Ministerstwo podpowiada, jak nie dać się nabrać

Ministerstwo Rozwoju ostrzega przed oszustwami "na bon turystyczny". Od kilku dni osoby podszywające się pod pracowników resortu dzwonią z ofertami tak zwanych voucherów podróżniczych, "warunkiem przysłania vouchera jest wpłacenie, na podane konto, pieniędzy za dodatkowe 4 dni (3 dni są za darmo w ramach bonu)".
Zobacz wideo

Ministerstwo przypomina, że prawdziwy bon turystyczny działa zupełnie inaczej. Jest darmowy i można go uzyskać tylko po rejestracji na stronach ZUS.

Próby oszustw "na bon turystyczny", jak wynika z informacji resortu rozwoju, dotyczyły do tej pory osób w wieku 40-80 lat.

Przepisy wprowadzające bon turystyczny wczoraj (17 lipca) podpisał prezydent Duda. Świadczenie dotyczy wyłącznie rodzin z dziećmi, które nie ukończyły 18 lat.

Wymarzony czas dla oszustów

Z danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że wakacje i pandemia to okoliczności sprzyjające tego rodzaju procederom. Dlatego szef UOKiK apeluje, by "rozważnie podejmować decyzje". Nie tylko dotyczących wakacyjnego wypoczynku.

- Konsumenci namawiani są także na produkty czy usługi, które fałszywie obiecują ochronę zdrowia lub leczenie - przestrzega Tomasz Chróstny.

Z myślą o podobnych przypadkach, UOKiK wystartował z wakacyjną akcją "Sprawdzaj, czytaj, pytaj", skierowaną głównie do seniorów. Bo to właśnie ta grupa najczęściej pada ofiarą oszustów.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM