Rządowe centrum legislacji - specustawa. Uchodźcy dostaną duży pakiet pomocy. Rzecznik rządu zdradza kiedy

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie do Polski trafiło już ponad 600 tys, uchodźców. To jeszcze nie koniec, kolejne osoby wciąż uciekają przed agresją Rosji. W związku z tym MSWiA przedłożyło projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. W środę 2 marca zamieszczono go w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Rząd pracuje nad specustawą. Ukraina i jej obywatele będą mogli liczyć na szeroką pomoc

Trwają prace nad specustawą, która ma wprowadzić rozwiązania systemowe dla uchodźców z Ukrainy. Rzecznik rządu Piotr Müller odpowiadał w Polsat News na pytania dotyczące projektu. Jest on jeszcze "szlifowany na poziomie rządu". "Tak jak państwo sobie wyobrażacie tych spraw, spektrum spraw, które trzeba uregulować jest sporo i szlifujemy go. Zapewne dzisiaj lub jutro zostanie przyjęty i w następnym tygodniu uchwalony przez Sejm" - mówił Müller.

W środę 2 marca projekt specustawy trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu. Jego celem jest wsparcie uchodźców w realizacji podstawowych potrzeb na terenie Polski. Ustawa ustanawia szczególne zasady zalegalizowania pobytu Ukraińców, co pozwoli otworzyć dla nich rynek mieszkaniowy i rynek pracy.

Co zawiera specustawa? Cudzoziemcy z Ukrainy będą zabezpieczeni systemowo, ale nie od razu

Specustawa ws. pomocy uchodźcom zakłada długofalowe wsparcie, także ze strony instytucji państwowych. Ukraińcy wraz z pieczątką potwierdzającą legalny pobyt w Polsce, otrzymają pełne prawo do pracy. Określi ona szczególne zasady przedłużania okresów legalnego pobytu obywateli Ukrainy oraz wydanych im przez organy polskie dokumentów dotyczących uprawnień w zakresie wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju.

Ukraińcy przebywający w Polsce i mający zalegalizowany pobyt, będą mogli liczyć na dostęp do świadczeń rodzinnych, w tym do rodzinnego kapitału opiekuńczego. Pojawiają się także szczególne regulacje dotyczące kształcenia, wychowania i opieki dzieci oraz uczniów, a także szczególne zasady organizacji i funkcjonowania uczelni w związku z zapewnieniem miejsc na studiach dla obywateli Ukrainy. Dzięki temu Ukraińcy będą mogli kontynuować naukę na wszystkich szczeblach edukacji.

"W tej chwili najważniejsze jest to, aby osoby miały zabezpieczone wyżywienie i miejsce gdzie mogą mieszkać. Dlatego w tej chwili trwają jeszcze prace nad tym aspektem, dzisiaj o tym będziemy dyskutować" - tłumaczył Müller w Polsat News.

Wojna na Ukrainie. "Czasowa ochrona" uchodźców przyjęta w Unii Europejskiej

Nadzwyczajna sytuacja związana z wybuchem wojny na Ukrainie wymaga zmian nie tylko na szczeblu krajowym, ale także międzynarodowym. Dlatego w środę Komisja Europejska przyjęła dyrektywę w sprawie "czasowej ochrony" dla uchodźców z Ukrainy.

Przepisy będą zatwierdzone przez ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich i najpewniej znajdą odzwierciedlenie w polskiej specustawie. Pozostaje więc czekać aż Sejm zajmie się jej procedowaniem.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM