Strajk kontrolerów lotów na Okęciu a majówka. Planujesz wyjazd? Przeczytaj koniecznie

Strajk kontrolerów lotów nasila się. Na nowe zasady płac nie zgadza się blisko 170 pracowników z Warszawy. Sprawą chce się zająć Bruksela, która może zamknąć niebo nad Polską. Sytuacja robi się napięta zwłaszcza, że rozpoczyna się sezon wyjazdów wypoczynkowych.

Jak podaje PAP, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) będzie dziś (11.04.2022) kontynuować negocjacje z  zarządem Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL). Wszystko z powodu nowego regulaminu dotyczącego warunków zatrudnienia, którego część pracowników nie zaakceptowała i rozpoczęła strajk. 

Z informacji PAP wynika, że PAŻP "aktualnie mierzy się z wyzwaniem zwiększonej liczby absencji kontrolerów ruchu lotniczego z powodu m.in. zwolnień lekarskich, zgłoszeń niedyspozycji, itp., a w konsekwencji – opóźnieniami w ruchu lotniczym". "Agencja podejmuje niezbędne działania mające na celu zapewnienie obsad kontrolerskich oraz stabilizację sytuacji w kolejnych dniach" - zapewniła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która jest jedyną w Polsce instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. 

Strajk kontrolerów ruchu lotniczego 2022: "blisko 170 osób znajduje w okresie wypowiedzenia"

W drugiej połowie stycznia 2022 roku PAŻP podała, że wdraża nowy regulamin wynagradzania, który wszedł w życie pod koniec zeszłego roku. Jak podkreślono, regulamin ten został wypracowany wspólnie ze stroną społeczną i zaakceptowany przez ministra infrastruktury. Według PAŻP wyrównuje on "narosłe przez lata dysproporcje w zarobkach pracowników służb operacyjnych oraz wprowadza system motywacji i zachęt dla pracowników". Blisko trzy czwarte pracowników PAŻP przyjęło nowe warunki i pracuje już na nowych zasadach.

Zgodnie z nowym regulaminem kontrolerzy ruchu lotniczego mogą zarobić co miesiąc do 45 tysięcy złotych, z uwzględnieniem środków z funduszu premiowego. Oprócz tego każdy z zatrudnionych przez Agencję może dostać dodatkowo wynagrodzenie za pracę w rozwojowych projektach wdrażanych przez PAŻP.

Jednak na nowe zasady nie zgodziła się grupa kontrolerów z Warszawy, reprezentowanych przez Zarząd Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Przekazali oni pracodawcy oświadczenia woli z odmową przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i płacy wynikających z obowiązującego w Agencji Regulaminu Wynagradzania. W lutym 2022 PAŻP informowała, że w ramach strajku kontrolerów lotu, pracownicy z Warszawy składają rezygnacje z pracy  – "blisko 170 osób znajduje w okresie wypowiedzenia, który dla większości zakończy się pod koniec kwietnia 2022 r.". Według danych na luty w Warszawie zatrudnionych było 208 kontrolerów obszaru i zbliżania.

Bruksela reaguje na strajk kontrolerów lotów 2022: Eurocontrol może zamknąć niebo nad Polską

Eurocontrol (Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej), która odpowiadająca za bezpieczeństwo żeglugi powietrznej w Europie, z powodu strajku kontrolerów lotu rozważa zamknięcie nieba nad Polską. Jako datę graniczną podano 1 maja 2022. 

Ta międzynarodowa agencja ma możliwość wstrzymania lotów nad naszym krajem, jeśli uzna, że ze względu na zbyt małą liczbę kontrolerów lotów niemożliwe będzie zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom podróżującym przez terytorium Polski.

Strajk kontrolerów lotów utrudni podróżowanie, a majówka tuż, tuż. Gdzie szukać informacji dotyczących opóźnionych i odwołanych lotów?

W sobotę (09.04.2022) rzeczniczka warszawskiego portu lotniczego Anna Dermont podała informację, iż "Okęcie" na razie funkcjonuje normalnie, a opóźnienia samolotów startujących lub lądujących na warszawskim Lotnisku Chopina wynoszą ok. 30 minut.

Z kolei Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) podał oficjalny komunikat, że w najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, w tym do opóźnień i odwołań rejsów. Urząd zalecił pasażerom sprawdzanie statusów lotów u przewoźników. 

Urząd przekazał też, że w ULC funkcjonuje infolinia Komisji Ochrony Praw Pasażerów, gdzie można uzyskać informacje dotyczące obowiązków przewoźnika w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godzinach 9.00-13.00 pod numerem: +48 222 692 600.

TOK FM PREMIUM