Dlaczego żółte żonkile są symbolem powstania w getcie warszawskim? Kryje się za tym tajemnicza postać

Żółte żonkile są obecnie najbardziej rozpoznawalnym symbolem powstania w getcie warszawskim, do którego doszło 19 kwietnia 1943 roku. Historia powiązania tych wiosennych kwiatów z największym zbrojnym zrywem Żydów w trakcie II wojny światowej skrywa pewną tajemnicę.

Co oznacza żółty żonkil w klapie?

Żółty żonkil wpięty w klapę 19 kwietnia to upamiętnienie heroizmu powstańców, którzy w 1943 roku podjęli straceńczą walkę przeciwko okupantowi, dążącemu do całkowitej likwidacji żydowskiej ludności w Warszawie.  

- Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Dlaczego żonkile są symbolem powstania w getcie?

Żółte żonkile stały się symbolem powstania w getcie warszawskim za sprawą jednego z jego dowódców Marka Edelmana, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam także każdego roku 19 kwietnia zanosił te wiosenne kwiaty pod Pomnik Bohaterów Getta. Była to jego własna forma upamiętnienia tego wydarzenia, niezależnie od państwowych obchodów organizowanych przez komunistyczne władze Polski. Z czasem do Edelmana zaczęło się przyłączać coraz więcej osób, a żółte kwiaty stały się symbolem powstania w getcie warszawskim.

Akcja żonkile 2022 - czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim

Od 9 lat Muzeum Historii Żydów Polskich organizuje społeczno-historyczną akcję "Żonkile". Jej celem jest podtrzymywanie pamięci o powstaniu w getcie. W jej ramach wolontariusze rozdają na ulicach Polskich miast papierowe żółte żonkile, które można przyczepić do ubrania. Akcja "Żonkile" 2022 ma nowych ambasadorów. Tym razem do grona osób, które dały "Żonkilom" swoją twarz dołączyli Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska. Aktualna edycja akcji skupia się wokół tematu miłości w getcie. 

- czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiemy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną. Podkreślimy również znaczenie – niezwykle ponadczasowych i uniwersalnych – stanów emocjonalnych czy postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących. Także w tym przypadku towarzyszyć nam będą słowa Edelmana: "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia". - czytamy na stronie muzeum POLIN

Organizatorzy akcji zachęcają do przypinania żonkili z papieru na znak, że "łączy nas pamięć".

W tym roku, w związku z sytuacją wojny w Ukrainie i tysiącami uchodźców, którzy znaleźli w Polsce schronienie przed rosyjską agresją, muzeum POLIN zaapelowało do wojewody mazowieckiego o odstąpienie od corocznego elementu upamiętniania rocznicy powstania w getcie przy pomocy dźwięku syren alarmowych.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM