Kiedy wypłata 14 emerytur 2022? Pieniądze mogą trafić na konta seniorów wcześniej, niż zakładano

Czternasta emerytura w 2022 roku to świadczenie, które w połowie lutego obiecał seniorom premier Mateusz Morawiecki. Kiedy emeryci mogą spodziewać się tegorocznych "czternastek"? Okazuje się, że środki mogą wpłynąć na konta wcześniej, niż zakładał to początkowo szef rządu.

Kiedy wypłata 14 emerytury 2022? - prace nad ustawą już ruszyły

Projekt ustawy o 14 emeryturach w 2022 roku pojawił się w środę w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jak podaje businessinsider.com, rząd ma przyjąć projekt w II kwartale, ponieważ chce wypłacić pieniądze jeszcze w sierpniu.

W ustawie Zaproponowano, by 14. emerytura została wypłacona z urzędu wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu 2022 r., z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r.

Wypłaty czternastek już w sierpniu to dobra wiadomość dla seniorów, bowiem początkowo premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zakładali, że "czternastki" trafią do emerytów dopiero w IV kwartale, a więc późną jesienią, a nawet zimą. 

Czternasta emerytura 2022 - nie wszyscy emeryci otrzymają dodatkowe świadczenie

W przeciwieństwie do 13 emerytury, która z urzędu przysługuje każdej osobie uprawnionej do świadczenia emerytalnego, 14 emerytura jest uzależniona od kryterium dochodowego. 

Czternastka będzie przysługiwać więc osobom, które:

  • nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 r. oraz 
  • wysokość ich świadczenia nie przekracza kwoty 4188,44 zł 

Jak podaje kancelaria premiera - rozwiązanie to będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

14 emerytura - jaka będzie wysokość świadczenia? 

14 emerytury będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury w 2022 roku. Obecnie, po waloryzacji na poziomie 7%  jest to 1338 zł brutto. 

Ponieważ rząd zaproponował zwolnienie czternastych emerytur z podatku PIT, odciągnięta od nich zostanie jedynie składka zdrowotna. W konsekwencji "na rękę" emeryci otrzymają 1217,98 zł.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM