13 emerytura 2022. Kolejna transza trafiła na konta. Sprawdź ile wynosi "trzynastka" netto

W kwietniu ZUS rozpoczął wypłaty tegorocznych 13 emerytur. Większość seniorów otrzymała już swoje świadczenia, niektórzy wciąż na nie czekają. Sprawdź, ile wynosi 13 emerytura po rekordowej waloryzacji.
Zobacz wideo

Kwota 13 emerytury 2022 - wszyscy seniorzy otrzymają takie samo świadczenie

13 emerytura, w przeciwieństwie do "czternastki" nie jest uzależniona od dochodu i nie wymaga składania żadnego wniosku. Przysługuje ona każdemu emerytowi, który na dzień 31 marca był uprawniony do świadczenia emerytalnego. 

W 2022 roku, dzięki rekordowej waloryzacji oraz decyzji rządu, by nie pobierać podatku od emerytury, różnica między kwotą brutto i netto jest niewielka.

Wysokość 13 emerytury równoważna jest kwocie minimalnej emerytury 2022 po odjęciu składki zdrowotnej. Na konto seniorów, wraz z świadczeniami za kwiecień wpłynie więc  1217,98 zł netto.

Waloryzacja emerytur 2022 - w tym roku świadczenia dla emerytów są wyjątkowo wysokie

Od 1 marca 2022 r., z powodu galopującej inflacji, ZUS podwyższył emerytury i renty o 7%. Najniższa emerytura, lub renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wzrosły z 1250,88 zł do 1338,44 zł brutto. Oprócz tego niektóre emerytury będą jeszcze wyższe ze względu na PIT-0. 

Emeryci zastanawiają się także, czy w związku z wciąż rosnącą inflacją, rząd zdecyduje się na drugą w tym roku waloryzację emerytur

Na początku kwietnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg rozwiała jednak wątpliwości ujawniając, że zamiast drugiej waloryzacji emerytur, która z pewnością ucieszyłaby wszystkich seniorów, rząd zaplanował 14 emerytury, które dostaną tylko niektórzy. 

- Jeżeli chodzi o waloryzację rent i emerytur to była ona w tym roku wyższa niż zakładane wskaźniki Głównego Urzędu Statystycznego, a więc waloryzacji dodatkowej w tym roku nie planujemy, ale planujemy wypłatę 14. emerytury" – odpowiedziała minister Maląg. 

13. emerytura - kiedy wypłata. Pieniądze otrzymała już większość seniorów

ZUS wypłaca trzynaste emerytury za 2022 roku wraz z emeryturami za kwiecień. Oznacza to, że blisko połowa seniorów powinna mieć już na koncie to dodatkowe świadczenie. Czekają na nie jeszcze ci, którzy regularne emerytury mają wypłacane w drugiej połowie kwietnia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych standardowo bowiem wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach tj. 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM