14 emerytura 2022. Wsparcie dla seniorów czy przedwyborcze rozdawnictwo? Zdania są podzielone

Premier Mateusz Morawiecki poinformował niedawno, że rząd podjął decyzję o przyznaniu w 2022 roku 14. emerytur. Seniorzy cieszą się z dodatkowego zastrzyku gotówki, jednak zdaniem niektórych "czternastki" to niepotrzebne rozdawnictwo motywowane politycznie.

Na początku kwietnia, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Polskim Radiem potwierdziła, że w tym roku seniorzy otrzymają 14 emerytury, które zastąpią drugą waloryzację świadczeń emerytalnych:

- 14. emerytura cały czas była analizowana, czy będzie w tym roku jako dodatkowe świadczenie, czy też nie. Została decyzja podjęta przez pana premiera Jarosława Kaczyńskiego, przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, że to świadczenie będzie realizowane właśnie analizując sytuację gospodarczą i analizując właśnie przede wszystkim zasobność portfeli emerytów w związku z inflacją rosnącą.  - wyjaśniła minister

14. emerytury 2022 - komu przysługuje? - nie wszyscy dostaną "czternastkę"

14. emerytura w przeciwieństwie do "trzynastki" nie przysługuje każdemu emerytowi, bowiem uzależniona jest od kryterium dochodowego. W 2021 roku 14. emeryturę w pełnej wysokości otrzymywały osoby, których dochód nie przekraczał kwoty 2,9 tys. złotych miesięcznie. Obowiązywała także zasada "złotówka za złotówkę" polegająca na tym, że w przypadku seniorów, przekraczających wyznaczony próg, "czternastka" była pomniejszana o kwotę przekraczającą 2,9 tys. złotych

Na razie nie wiadomo, czy 14. emerytury 2022 będą miały dokładnie to samo kryterium dochodowe. Może się bowiem okazać, że próg będzie zmieniony.

14 emerytura 2022 ile wynosi  - świadczenie będzie rekordowo wysokie

W 2022 roku 14. emerytura będzie wypłacana w wysokości minimalnej emerytury. Aktualnie, po rekordowej waloryzacji na poziomie 7 procent, jest to kwota 1338 zł brutto.

14 emerytura 2022 kiedy wypłata? - na "czternastkę" trzeba będzie trochę poczekać

Kiedy będzie wypłacana "czternastka"? Rząd zapowiada, że 14 emerytury w tym roku będą wypłacane w czwartym kwartale tego roku, a więc dopiero późną jesienią, a nawet zimą.

14 emerytura - niezbędne wsparcie dla seniorów czy przedwyborcze rozdawnictwo?

Potwierdzona przez rządzących informacja o przyznaniu w tym roku 14. emerytur ucieszyła seniorów, którzy już czekają na dodatkowy zastrzyk gotówki. Decyzja ta spotkała się jednak z wieloma kontrowersjami. Zdaniem niektórych, "czternastki" to niepotrzebny wydatek w budżecie państwa, którego celem jest wyłącznie wzrost przedwyborczych notowań PiSu:

- Ciąg dalszy rozdawnictwa socjalnego w zamian za głosowanie jak w Wenezueli - czytamy w jednym z komentarzy na Facebooku

Inny internauta zwraca uwagę, że Polska ma obecnie wiele pilniejszych wydatków:

- Idealny moment. Musimy się uzbroić, ale wydajemy na 14-tkę 

14. emerytury krytycznie ocenia także część ekspertów wskazując na fakt, iż nie są one rozwiązaniem problemu ubóstwa seniorów: 

- Na dłuższą metę nie rozwiąże żadnego problemu. Na pewno nie rozwiąże problemu „emerytur groszowych", czyli świadczeń poniżej emerytury minimalnej, np. w wysokości 800 zł, 500 zł czy złotówki. "14-stka" może pomóc w rozwiązaniu doraźnych, jednorazowych problemów, np. potrzeby wymiany lodówki czy pralki. Może też pomóc w parokrotnym zakupie leków bądź żywności. Podkreślam jednak, że 10 mld, które zostaną wydane na program, nie rozwiąże żadnego społecznego problemu w perspektywie długoterminowej. Postrzegam go jako rodzaj jednorazowej zapomogi, działania filantropijnego. - ocenił w rozmowie z opzzz.org.pl dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

TOK FM PREMIUM