Wakacje za granicą. Zmiany zasad wjazdu do Włoch, Hiszpanii i Chorwacji

Planujesz wakacje za granicą? Sprawdź zmiany w zasadach wjazdu do krajów europejskich. Mamy dobre wiadomości. Wiele wakacyjnych rajów wybieranych przez Polaków na urlop, zmniejszyło lub zlikwidowało covidowe obostrzenia. Sprawdź zasady wjazdu do kraju, w którym planujesz odpoczynek!

Włochy. Zasady wjazdu są teraz bardziej przyjazne dla turystów

Włosi poluzowali restrykcje od 1 maja. Nie trzeba już w Italii pokazywać certyfikatów szczepienia, certyfikatów ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu w celu skorzystania z usług i odwiedzenia miejsc publicznych. Przepustka covidowa (tzw. Green Pass) nadal jest wymagana w szpitalach i domach opieki.

1 maja przestał obowiązywać wymóg zasłaniania maseczką ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, z wyjątkiem: transportu zbiorowego, szpitali, sal sportowych, kinowych i teatralnych. Jednak zgodnie z nowymi przepisami nadal trzeba mieć ze sobą maseczkę w sklepach i centrach handlowych. Jej założenie wymagane jest tylko, gdy panuje tłok.

Dodatkowo zniesiono obowiązek wypełniania przez podróżnych formularza lokalizatora pasażerów (Passenger Locator Form).

Jednak są pewne obostrzenia: nadal trzeba przedstawić Unijny Certyfikat Covid, informujący o pełnym zaszczepieniu, dawką przypominającą lub przebytej chorobie. W przypadku osób niezaszczepionych należy przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu: molekularnego (PCR), wykonanego w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy tego kraju.

 Hiszpania. Obostrzenia się zmniejszyły, ale nie wszystkie

W drugiej połowie kwietnia w Hiszpanii zniesiono obowiązek noszenia maseczek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych, który obowiązywał przez blisko dwa lata. Wyjątkiem są placówki służby zdrowia, apteki i środki transportu publicznego, gdzie nadal wymaga się zakładania maseczek. Hiszpania miała jedne z większych obostrzeń maseczkowych - dopiero lutym br. w zniesiony został nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

W kraju tym nie ma już obowiązku wykonywania testu dla osób, które przyjęły pełną serię szczepień przeciw COVID-19. Respektowane są zaświadczenia o szczepieniu, zgodnie z którymi upłynęło od 14 do 270 dni od przyjęcia wszystkich dawek szczepienia. Po upływie tego terminu, certyfikat powinien zawierać informacje o przyjęciu dawki przypominającej szczepienia.

Osoby posiadające Unijny Certyfikat COVID (potwierdzający przyjęcie szczepienia/negatywny wynik testu/przebycie COVID-19) nie mają obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Jednak gdy chcemy podróżować do Hiszpanii bez zaświadczenia o przyjęciu pełnego szczepienia przeciw COVID-19, musimy przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 lub zaświadczenie o przebyciu COVID-19.

Podróżni bez Unijnego Certyfikatu COVID i przybywający do Hiszpanii samolotem lub statkiem są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego albo poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH).

Chorwacja. Zasady wjazdu są banalnie proste

Jak przekazały władze Republiki Chorwacji, ograniczenia przy przekraczaniu granicy tego kraju związane z epidemią COVID-19 zostały zniesione 1 maja 2022 roku. Taka informacja widnieje na stronie polskiego MSZ.

W Chorwacji, jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków, obowiązuje tylko wymóg używania masek przez pracowników i pacjentów w systemie ochrony zdrowia oraz przez pracowników instytucji pomocy społecznej.

Zasady wjazdu do Czech. Republika Czeska - zasady tranzytu i podróżowania

W Czechach nadal istnieje konieczność zakładania maseczek zakrywających usta i nos w komunikacji miejskiej, placówkach medycznych i socjalnych.

Republika Czeska zniosła wymóg posiadania dokumentów określających status związany z COVID 19 oraz wypełniania formularza lokalizacyjnego dla osób podróżujących z krajów UE (w tym z Polski) do Czech. Oznacza to brak obowiązku wykonywania testów, przedkładania zaświadczeń czy wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Polska jest wpisana przez Republikę Czeską na listę państw o bardzo wysokim zagrożeniu epidemicznym, jednakże dla osób podróżujących do Czech z państw UE (w tym z Polski), zniesiony został wymóg posiadania dokumentów określających status COVID 19.

Dla podróżujących do Czech z państw spoza UE, które ukończyły 12. rok życia, nadal obowiązują zasady związane przedkładaniem formularza lokalizacyjnego (Príjezdový formulár), wykonywaniem testów, posiadaniem zaświadczeń, itp. Szczegóły dostępne na stronie www MSW Republiki Czeskiej.  

Lista wszystkich wyjątków i zasady wjazdu do Czech opublikowane zostały na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej oraz Ministerstwa Zdrowia.

TOK FM PREMIUM