14. emerytura w 2023 roku? Minister Maląg zdradza plany rząd

W 2023 roku polscy emeryci prawdopodobnie znów będą mogli liczyć na 14. emeryturę. Informację tę przekazała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg zastrzegając jednak, że ostateczne decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły, a rząd będzie je podejmował na początku roku.

14. emerytura w 2023 roku?  Prawdopodobnie tak, ale...

Minister była pytana w Polsat News, czy czternasta emerytura jest pewna w przyszłym roku. - Czternastą emeryturę będziemy analizować, najprawdopodobniej ona będzie, gdyż sytuacja będzie się normowała. Natomiast decyzje ostateczne i ustawy będziemy procedowali na początku roku – powiedziała minister.

Dopytywana, od czego uzależniona jest ta decyzja, Maląg odpowiedziała, że od "sytuacji ogólnie, jaka będzie w kraju". - Mechanizm czternastej emerytury, która jest świadczeniem jednorazowym, wprowadza nam możliwość, że podejmujemy decyzję o wypłacie w odpowiednim momencie – wskazała.

Dodała, że w ubiegłym roku wypłata czternastej emerytury była w czwartym kwartale, zaś w tym roku, m.in. ze względu na poziom inflacji, wypłaty będą już od 25 sierpnia.

14. emerytura 2022. Pieniądze wkrótce trafią na konta seniorów

Czternasta emerytura trafi w tym roku do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają czternastkę w październiku.

14. emerytura. Jaka jest wysokość świadczenia w 2022 roku?

Osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł "na rękę" otrzymają 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób.

W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

14. emerytura jest wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie jest wliczana do dochodu przy ubieganiu się m.in. o pomoc społeczna czy alimenty.

TOK FM PREMIUM