Najdroższy lek świata będzie refundowany w Polsce. Min. Niedzielski podał szczegóły

Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na SMA - Zolgensma. Będzie on przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef Ministerstwa Zdrowia na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że źródłem finansowania najbardziej innowacyjnych leków w Polsce jest Fundusz Medyczny. Zapowiedział, że na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na SMA (rdzeniowy zanik mięśni) – Zolgensma.

- W refundacji na liście wrześniowej znajdzie się najdroższy, jeżeli chodzi o jednorazowe przyjęcie, lek przeciwko SMA. Mówię tutaj o leku Zolgensma, który będzie przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy. On będzie podawany oczywiście w wyniku stosowania programu przesiewowego – powiedział minister Niedzielski.

Zaznaczył, że obecnie prowadzone są badania genetyczne diagnozujące SMA, a ich dopełnieniem jest terapia, która była "nieco trudniejsza w przyjmowaniu". - Teraz wprowadzamy możliwość tego najdroższego leku, czyli Zolgensm – podkreślił Niedzielski.

Najdroższy lek świata. Rodziny apelują i organizują zbiórki

O refundację najdroższego na świecie leku na SMA od lat apelowali rodzice i eksperci. Do tej pory jedynym skutecznym sposobem, by chore dziecko mogło być leczone, są publiczne zbiórki organizowane przez rodziny. Lek kosztuje 2 mln dolarów.

TOK FM PREMIUM