Sanna Marin doceniła rolę Polski w pomocy Ukrainie. Wyraziła też ubolewanie "po aferze imprezowej"

Sanna Marin powiedziała we wtorek w Helsinkach, że Polska odgrywa znaczącą rolę w niesieniu pomocy Ukrainie. Podczas pierwszego oficjalnego wystąpienia "po imperezowej aferze" szefowa fińskiego rządu oceniła, że inwazja Rosji na Ukrainę zbliżyła do siebie kraje europejskie. Przeprosiła również za kolejne opublikowane bez jej zgody zdjęcia.

Szefowa rządu podczas konferencji ambasadorów i szefów fińskich placówek dyplomatycznych zwróciła uwagę m.in. na możliwe zadania jakie stoją przed państwami unijnymi w związku z kryzysem energetycznym. Opowiedziała się również za dalszym zacieśnieniem sankcji wobec Rosji.

Sanna Marin, premier Finlandii. Pojawiły się kolejne zdjęcia z nieoficjalnych imprez

Było to pierwsze publiczne i oficjalne wystąpienie Marin, po tym jak pod koniec ubiegłego tygodnia ujawnione zostały kontrowersyjne nagrania wideo ukazujące 37-letnią premier bawiącą się „ostro" podczas nocnych imprez.

Podczas konferencji prasowej media bardziej niż przemówieniem Marin zainteresowane były nowymi zdjęciami, które we wtorek zaczęły krążyć po mediach społecznościowych. Są na nich dwie całujące się kobiety. Z nieprzysłoniętymi piersiami pozują z tabliczką z napisem "Finland", jakiej używa się podczas oficjalnych wystąpień władz. 

Dwie całujące się kobiety. Sanna Marin: Takich zdjęć nie powinno się robić

- Takich zdjęć nie powinno się robić. Przepraszam za to – powiedziała Marin.

Liderka socjaldemokratów początkowo odwołała spotkanie z mediami, ale później postanowiła odpowiedzieć na pytania dziennikarzy. Potwierdziła, że zdjęcie zostało wykonane podczas imprezy w służbowej rezydencji w Helsinkach zorganizowanej po festiwalu muzycznym "Ruisrock", który odbył się na początku lipca w Turku.

- Chodziliśmy do sauny, pływaliśmy, spędzaliśmy wolne chwile w saunie i w ogrodzie – mówiła premier. Według niej była to jedyna prywatna impreza w rezydencji, którą zorganizowała w trakcie swojego urlopu.

Sanna Marin. Do nagrań i zdjęć z imprez z udziałem premier Finlandii odniósł się prezydent tego kraju

W ostatnich dniach ujawnione nagrania wideo z prywatnych nocnych imprez z udziałem Marin urosły do rangi afery, o której rozpisywały się także media na całym świecie. Marin zdecydowała się również poddać badaniom na obecność narkotyków. Wynik testu – ogłoszony w poniedziałek – był negatywny.

Prasa zwraca uwagę, że kontrowersyjne nocne imprezy odbyły się na początku sierpnia, po zakończonym urlopie Marin. Szefowa fińskiego rządu – jak wyliczono – miała bawić się dwa weekendy pod rząd, a w tym czasie nie wyznaczono jej zastępcy.

- Zakładam, że wtedy nic znaczącego się nie wydarzyło – odparł krótko prezydent Finlandii Sauli Niinisto, zapytany we wtorek, czy w czasie nocy, kiedy premier imprezowała, doszło do naruszenia bezpieczeństwa czy procesu decyzyjnego na najwyższym szczeblu.

Sanna Marin. Kim jest premier Finlandii?

Sanna Mirella Marin urodzona 16 listopada 1985 w Helsinkach od 2019 jest premierką Finlandii, a od 2020 przewodniczącą Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP). Przed objęciem stanowiska premiera, kierowała resortem transportu. Do fińskiego parlamentu po raz pierwszy trafiła w 2015 roku. Wcześniej była przewodniczącą rady miejskiej w Tampere, na którą wybrano ją, gdy miała 27 lat.

TOK FM PREMIUM