Zjednoczone Królestwo dziś. Jak Brytyjczycy patrzą na przyszłość monarchii? [SONDAŻE]

Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II powraca pytanie o przyszłość monarchii brytyjskiej. Wyniki badań sondażowych z 2022 roku pokazują wyraźnie tendencję spadkową. Aktualnie 62 proc. Brytyjczyków uważa, że kraj powinien zachować monarchię, podczas gdy w 2012 uważało tak aż 75 proc. mieszkańców Wysp. Wśród młodych tylko 33 proc. nie widzi potrzeby wprowadzania zmian, a przed dekadą było ich 59 proc. Skąd tak radykalna zmiana?

Sondaż przeprowadzony przez YouGov wiosną 2022 z okazji Platynowego Jubileuszu Królowej pokazuje, że sześciu na dziesięciu Brytyjczyków (62 proc.) uważa, że Wielka Brytania powinna nadal mieć monarchię w przyszłości, a tylko 22 proc. twierdzi, że kraj powinien zamiast tego mieć wybieraną głowę państwa. 

Ponad ośmiu na 10 (84 proc.) konserwatywnych wyborców i 77 proc. Brytyjczyków w wieku 65 lat i starszych twierdzi, że monarchia powinna być kontynuowana, podczas gdy odpowiednio 9 proc. i 13 proc. twierdzi, że krajem powinna rządzić głowa państwa wybierana w wyborach powszechnych. Natomiast wśród osób w wieku 18-24 lata zdania są bardziej podzielone: 33 proc. opowiada się za monarchią, a 31 proc. za głową państwa.

Podczas gdy większość Brytyjczyków konsekwentnie opowiada się za kontynuowaniem monarchii, w ciągu ostatniej dekady nastąpił spadek z 75 proc. w lipcu 2012 roku do 62 proc. obecnie.

Czy monarchia powinna być kontynuowana?Czy monarchia powinna być kontynuowana? YouGov

Chociaż poparcie wśród ogółu społeczeństwa pozostaje wysokie, to jednak wśród młodych Brytyjczyków spadek poparcia dla korony jest bardzo widoczny.

Królestwo Brytyjskie. Czy monarchia jest dobra czy zła?

W 2011 roku, kiedy YouGov po raz pierwszy zaczął śledzić ten problem, 59 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat uważało, że monarchia powinna być kontynuowana w Wielkiej Brytanii, w porównaniu do zaledwie 33 proc. dzisiaj.

Na pytanie "Czy instytucja monarchii jest dobra czy zła dla Wielkiej Brytanii?" większość Brytyjczyków (56 proc.) odpowiedziała, że instytucja monarchii jest dobra dla Wielkiej Brytanii, choć odsetek ten również spadł od grudnia 2012 roku, kiedy to aż 73 proc. społeczeństwa uznało monarchię za dobrą dla kraju.

Monarchia. Tak Brytyjczycy oceniają rodzinę królewską

Według najnowszego sondażu większość Brytyjczyków uważa, że ??rodzina królewska jest teraz mniej ważna dla kraju niż w 1952 roku, gdy na tron wstępowała Elżbieta II.

Obecnie 56 proc. Brytyjczyków uważa, że ??rodzina królewska straciła na znaczeniu podczas panowania królowej, podczas gdy 11 proc. uważa, że jest ważniejsza, a 21 proc. uważa, że nie nastąpiła żadna zmiana. W 2012 roku wyniki były niemal identyczne – 53 proc.stwierdziło, że mniej ważne, 13 proc. ważniejsze, 28 proc.  bez zmian.

Nawet ci, którzy uważają, że monarchia powinna być kontynuowana w Wielkiej Brytanii, zgadzają się, że rodzina królewska odgrywa dziś mniej ważną rolę niż 70 lat temu (50 proc.), podczas gdy tylko 16 proc. uważa ją za ważniejsze, a 27 proc. uważa że nic się nie zmieniło. 

Osiem na 10 (83 proc.) osób, które uważają, że kraj powinien wybrać głowę państwa, uważa, że znaczenie rodziny królewskiej zmalało od 1952 roku.

Zjednoczone Królestwo. Czy Brytyjczycy są dumni z monarchii?

W ciągu ostatniej dekady Brytyjczycy są bardziej zawstydzeni monarchią: obecnie jeden na sześciu (18 proc.), w porównaniu z zaledwie 8 proc. w 2012 r., twierdzi, że jest zakłopotany Koroną. To duży spadek w porównaniu z 57 proc., którzy powiedzieli, że byli dumni z monarchii w 2012 roku .

Czy Brytyjczycy są dumni z monarchii?Czy Brytyjczycy są dumni z monarchii? YouGov

Podobnie sześciu na dziesięciu Brytyjczyków w wieku 65 lat i starszych (61 proc.) jest dumnych z Korony: w porównaniu z zaledwie 23 proc. Brytyjczyków w wieku 18-24 lat, którzy deklarują, że są dumni z monarchii, 28% jest zawstydzonych i 30 proc. nie są ani dumni, ani zawstydzeni.

Czy Brytyjczycy są dumni z monarchi?Czy Brytyjczycy są dumni z monarchi? YouGov

Mając na uwadze wyniki badań sondażowych, brytyjscy dziennikarze wnioskują iż, na widoczną zmianę nastrojów w ostatnich latach i nastawienia dla monarchii, zwłaszcza wśród młodszej części społeczeństwa, wpływ mają wpływ kontrowersje związane z rodziną królewską. Na przykład to, że w 2019 roku książę Yorku Andrzej zrezygnował ze swoich obowiązków z powodu znajomości z Jeffreyem Epsteinem, amerykańskim przestępcą seksualnym. Na spadek poparcia dla korony w ostatnich latach, mógł mieć też "Megxit" Harry'ego i Meghan oraz ich słynny wywiad telewizyjny u Oprah Winfrey. 

DOSTĘP PREMIUM