Ponad 20 proc. więcej zgonów przypada na ten miesiąc. Naukowcy wiedzą, kiedy umiera najwięcej ludzi

Przez prawie 40 lat przeanalizowano miliony przypadków, aby dowiedzieć się, kiedy umiera najwięcej osób. Według badań przeprowadzonych przez naukowców m.in. z Imperial College w Londynie oraz przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) śmiertelność osiąga szczytowy poziom zimą. Ustalono nawet kontretne daty. Wiadomo również w jakie dni tygodnia odchodzi najwięcej osób.

W badaniu Imperial College w Londynie wykorzystano dane dotyczące blisko 86 mln zgonów, jakie miały miejsce w USA, Anglii i Walii w latach 1980 – 2016.

Jak wykazały analizy, najwięcej zgonów zdarza się w styczniu i lutym. W tych miesiącach najczęściej odchodzą osoby z chorobami serca i płuc. Natomiast najmniej osób umiera w lipcu i sierpniu. Ku zaskoczeniu autorów badania, sezonowe trendy były niezależne od położenia geograficznego.

- Pokazaliśmy, że ta sezonowość jest podobna pod względem czasu i wielkości w różnorodnych klimatach, o zasadniczo odmiennych temperaturach. Utrzymujący się zimowy szczyt zgonów obserwowany u osób starszych wskazuje na potrzebę interwencji zespołów środowiskowych i ochrony zdrowia dotyczących tej grupy, niezależnie od geografii i lokalnego klimatu - uważa główny autor, prof. Majid Ezzat z Imperial College w Londynie.

Naukowcy ustalili dlaczego zimą ludzie umierają częściej niż latem

Podobne dane wynikają z badań przeprowadzonych przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). W tym badaniu przez 15 lat przebadano ponad 39 milionów przypadków.  Tu wyniki pokazały, że najbardziej śmiertelnym okresem w roku są dni od 30 grudnia do 9 stycznia. 

 - Ma to istotny związek z występowaniem najniższych temperatur w ciągu roku, gdy funkcjonowanie układu odpornościowego jest znacznie upośledzone, poziomy zanieczyszczeń powietrza są najwyższe, a dieta – najbardziej uboga odżywczo. Wyznaczono też jednak dzień, w którym ma miejsce najmniej zgonów w ciągu roku – to 30 lipca, czyli najcieplejszy moment roku – czytamy na portalu stronazdrowia.pl, który opublikował dane wynikające z prac badacz CDC.

W innych badaniach, tym razem brytyjskich, zwrócono uwagę także na zwiększoną umieralność w marcu, a zmniejszoną – we wrześniu.

Według oficjalnych danych na 1,52 miliona zgonów w Anglii między styczniem 2014 r., a grudniem 2016 r. -  styczeń stanowił ok. 10,2 proc. wszystkich zgonów, a wrzesień 5,3 proc.

Średnia miesięczna liczba zgonów dla tego okresu w Anglii to 126,666 zgonów. Przy czym  na przestrzeni 2014-2016 w styczniu odchodziło o ok. 22 proc. więcej osób względem średniej, a  we wrześniu śmiertelność spadała o 35,8 proc. poniżej średniej.

Statystyki umieralności w Anglii w latach 2014-2016Statystyki umieralności w Anglii w latach 2014-2016 The Sun- Dla osób, które umierają śmiercią naturalną, a także z powodu najbardziej rozpowszechnionych chorób: krążenia, oddechowych, metabolicznych, trawiennych i nowotworowych - niebezpieczne daty to Święta Bożego Narodzenia oraz dzień po nich i  Nowy Rok – czytamy w portalu. 

Tu wyniki również pokrywają się z analizami CDC. 

Analizy szwajcarskich badaczy pokazują natomiast zgoła inny trend. W badaniach szwajcarskich ryzyko śmierci było o 14 proc. większe w dzień urodzin niż w jakimkolwiek innym momencie roku. Badacze wiążą wynik ze zwiększoną liczbą samobójstw (zwłaszcza wśród mężczyzn), a także rozmaitymi  wypadkami.

W jaki dzień tygodnia następuje najwięcej zgonów? Naukowcy ustalili

Okazuje się jednak, że nie tylko pory roku, ale też niektóre dni tygodnia intensyfikują większą śmiertelność.

Z badań CDC wynika, że poniedziałki są  najbardziej zabójcze dla zawałowców. Najwięcej zgonów związanych z chorobami i infekcyjnymi układu oddechowego zaobserwowano we wtorki, a sobota jest dniem śmierci z powodu największej liczby wypadków komunikacyjnych.

W jaki dzień umiera najwięcej ludzi?W jaki dzień umiera najwięcej ludzi? fot. livesciance.com

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM