Sejm przyjął ustawę "lex Czarnek". Protest organizacji społecznych zapowiedziano na środę
Ustawa "lex Czarnek 2.0" przegłosowana w Sejmie. Teraz czeka na decyzję Senatu
W piątek 4 listopada 2022 roku Sejm przyjął ustawę "lex Czarnek 2.0". Za projektem poselskim głosowało 230 obecnych podczas obrad, przeciwnych było 220, a 4 osoby wstrzymały się od głosu. Z klubu PiS przeciwny był jeden poseł – Zbigniew Ziobro.
Teraz sprawą – w sumie w ciągu 30 dni – ma się zająć Senat, w którym większość ma opozycja. To oznacza, że prawdopodobnie zostanie ona tam odrzucona, po czym ponownie wróci do Sejmu, a potem na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
"Lex Czarnek". Co to takiego? Pierwsza wersja ustawy została wzbogacona o nowe zapisy
Podobnie jak pierwsza wersja ustawy "lex Czarnek", która została zawetowana w marcu br. przez prezydenta Andrzeja Duda, ta obecna nadal zakłada przekazanie kuratorom niemal pełni władzy nad szkołami. Po konsultacji z rodzicami, to oni będą finalnie decydować:
- kurator będzie mógł zawiesić dyrektora placówki jeszcze przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego;
- wybór na dyrektora szkoły osoby, która nie jest nauczycielem, będzie wymagała pozytywnej opinii kuratora;
- kurator będzie również miał prawo decydowania o tym, które organizacje społeczne poprowadzą zajęcia dodatkowe na terenie szkoły – niezależnie od decyzji nauczycieli bądź rodziców;
- kurator będzie miał możliwość likwidacji szkoły niepublicznej, jeśli uzna, że dana placówka nie stosuje się do jego zaleceń.
W nowej wersji ustawy dodano teraz także zapisy dotyczące edukacji domowej. "Lex Czarnek 2.0" oznacza utrudnienia w dostępie do takich narzędzi edukacyjnych jak Szkoła w Chmurze. Jak wyliczała "Gazeta Prawna", po wejściu w życie nowej wersji ustawy rodzice będą mogli przepisywać swoje dzieci na edukację domową tylko we wrześniu, a każda szkoła będzie mogła mieć w systemie ED tylko połowę swoich uczniów. Oprócz tego egzaminy będzie można przeprowadzać tylko osobiście i w obecności osoby z kuratorium. Będzie też obowiązywała rejonizacja.
Organizacje społeczne będą walczyć przeciw "lex Czarnek". Protest już w środę
Organizacje społeczne nie dają za wygraną i apelują do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy "lex Czarnek 2.0". W środę 9 listopada 2022 r. od godz. 17:00 zamierzają protestować przed Pałacem Prezydenckim.
- Nie pozwolimy na to, żeby polskie szkoły były zastraszane, rodzice i nauczyciele wykluczani z procesów decyzyjnych, a wstęp organizacji społecznych całkowicie blokowany i cenzurowany! - piszą organizatorzy w apelu na Facebooku.
Jak wyjaśniał współorganizator protestu Dominik Kuc z Wolnej Szkoły w rozmowie z TOK FM, na zmianach w szkolnictwie stracą przede wszystkim uczniowie i uczennice.
- To dlatego, że w mojej opinii jest to odbieranie im dostępu do wiedzy. Organizacje pozarządowe uzupełniają program nauczania w szkołach. Na szkołę nakłada się taki klosz i w zasadzie nic spoza nie jest w stanie się do niej przedostać – mówił Dominik Kuc.
Jak podkreślał, w szkołach już działa efekt mrożący:
- Szkoły wycofują się w zasadzie już od roku z różnych działań, które mogą być uznane jako kontrowersyjne przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Nie chodzi tylko o organizacje LGBTQ+ czy organizacje klimatyczne, ale też o edukację obywatelską czy w ogóle o naukę krytycznego myślenia – dodał działacz w rozmowie z Radiem TOK FM.
Organizacje społeczne łatwo nie dadzą za wygraną. Podczas środowej manifestacji będą zbierać podpisy pod apelem o prezydenckie weto, który ma trafić potem na jego biurko.
O prezydenckie weto może być teraz trudniej. Minister Czarnek jest pewny swego
Tym razem o weto dotyczące ustawy "lex Czarnek 2.0" może być trudniej – z Kancelarii Prezydenta RP płyną jasne sygnały, że w obecnym kształcie ustawa jest zbieżna z oczekiwaniami Andrzeja Dudy, mimo że wcześniej sprzeciwiał się on zwiększeniu roli kuratora.
- Wbrew temu, co jest mówione, to nie jest żadna decyzja uznaniowa kuratora, jedynie badanie zgodności działania stowarzyszenia czy organizacji z prawem oświatowym – przekonywała w zeszłym tygodniu w rozmowie w TOK FM prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Pewny swego jest również minister resortu edukacji Przemysław Czarnek:
- Wszystko jest uzgodnione z kancelarią pana prezydenta – powiedział krótko.
DOSTĘP PREMIUM
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- "Bal na Titanicu". 700 tys. dla telewizji Rydzyka, 15 mln na nagrody dla kierownictwa resortu finansów
- Wtargnął do auta, odgryzł kobiecie kawałek ucha i uciekł jej samochodem
- Hospicjum to szansa
- Jerzy Skolimowski o nominacji do Oscara dla "IO": Cieszę się, ale jestem na przegranej pozycji
- Atak terrorystyczny w Jerozolimie. Liczba ofiar rośnie
- "Spisana kulfonami" poprawka Suskiego zahamuje polską energetykę wiatrową? "Widać, że szatani cały czas działają"
- Antykonstytucyjna posocznica urządzona przez takąż satrapię. I coś leopardowego [595. Lista Przebojów TOK FM]
- Klubokawiarnie wrócą na warszawskie bulwary. Ratusz rozstrzygnął przetarg na dzierżawę
- Od Drohiczyna przez Mielnik do Janowa Podlaskiego. Bugiem