Episkopat chce powołać nowy zespół. Chodzi o pedofilię w Kościele. "Realna pomoc dla skrzywdzonych"

Mam nadzieję, że prace zespołu badawczego niezależnych specjalistów do podjęcia badań dotyczących wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele będą realną pomocą dla osób skrzywdzonych, którym należy się prawda - powiedział prymas Polski Wojciech Polak. Podkreślił, że wszyscy biskupi byli za powołaniem zespołu.
Zobacz wideo

- Biskupi podjęli decyzje o rozpoczęciu prac nad powołaniem zespołu niezależnych specjalistów do podjęcia badań dotyczących wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych w Kościele w Polsce - powiedział we wtorek prymas Polsk Abp Wojciech Polak w czasie konferencji prasowej po 394. zebraniu plenarnego KEP, które odbyło się w Warszawie

Wyjaśnił, że "zadaniem zespołu będzie rzetelne zbadanie dokumentów zarówno zawartych w archiwach państwowych, jak i kościelnych, aby treści w nich zawarte ukazać w całości z uwzględnieniem prawa i stanu wiedzy, a także kontekstu społeczno-kulturowego".

Zastrzegł, że trudno na ten moment mówić w szczegółach na temat zespołu. - To decyzja kierunkowa. Wszyscy biskupi byli za. Nikt nie był przeciw - poinformował prymas.

Jak zaznaczył, "mam nadzieję, że zespół i jego prace będą realną pomocą dla osób skrzywdzonych, którym należy się w procesie ich uzdrawiania prawda i pomoc, która wiąże się także z bardzo konkretnym wyjaśnianiem wszystkich przypadków". - Drogą, którą chcemy iść, jest funkcjonująca Fundacja Świętego Józefa - dodał.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM