Bon turystyczny 2023. Zostało niewiele czasu na realizację

Zostało już tylko kilka dni na pobranie bonu turystycznego 2023. Nie znaczy to jednak, że wyjazd z jego wykorzystaniem też musi się odbyć już teraz. Bonem można opłacić zaliczkę na zaplanowany późniejszy wypoczynek, np. majówkę czy na wakacje.

 

- Możliwości wyboru dogodnego miejsca nie brakuje, bo wciąż wiele obiektów umożliwia dokonanie rezerwacji z wykorzystaniem bonu. W platformie Noclegi.pl mamy blisko 4 tysiące takich ofert - mówił Tomasz Zaniewski wiceprezes spółek Nocowanie.pl i Noclegi.pl.

Bon turystyczny 2023 - ostateczne data aktywowania

Bon turystyczny wszedł w życie latem 2020 roku. Z najnowszych danych ZUS, cytowanych kilka dni temu przez Polską Agencję Prasową wynika, że rodzice i opiekunowie aktywowali ponad 3,7 mln. bonów, to znaczy, że jeszcze pół miliona świadczeń czeka na wykorzystanie. Ostateczna data obowiązywania bonu turystycznego to 31 marca 2023r., jednak warto pamiętać, że można nim opłacić  zaliczkę na wypoczynek zaplanowany później.

- Dobiegający końca termin najwyraźniej zmobilizował Polaków do sięgnięcia po rządowe wsparcie, bo widzimy dynamiczny wzrost liczby rezerwacji z wykorzystaniem bonu w ostatnich tygodniach. W marcu ich udział w ogólnej liczbie wszystkich rezerwacji, jest wyższy o 12 proc. niż w lutym, podczas gdy w lutym było ich o 7 proc. więcej niż w styczniu - mówił dla PAP Tomasz Zaniewski i dodał, że rezerwacje te dotyczą zarówno przedłużonych weekendów w maju i czerwcu, jak i terminów wakacyjnych.

Bon turystyczny 2023. Na czym polega to świadczenie?

Przypomnijmy, bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł. Bon turystyczny przysługuje nie tylko rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, ale również rodzicom dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Rodzice mogą zapłacić bonem na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym lub też opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonie, obóz czy zieloną szkołę.

Polski Bon Turystyczny 2023. Jak to działa? Sprawdź krok po kroku jak wykorzystać świadczenie

Jak skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego? Wyjaśniamy krok po kroku:

  • po zalogowaniu w PUE ZUS, bon turystyczny będzie widoczny w zakładce w panelu bocznym;
  • po podaniu numeru telefonu i/lub adresu e-mail w systemie, bon na wakacje 2022 w postaci z16-cyfrowego numeru zostanie przesłany w wiadomości tekstowej; właśnie ten numer należy okazać podczas rezerwowania pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu;
  • na stronie POT jest lista podmiotów, które realizują bony. Wśród nich znaleźć można znajdujące się na terenie Polski hotele, pensjonaty, campingi, gospodarstwa agroturystyczne, ale też imprezy turystyczne (tj. zielone szkoły, obozy i kolonie);
  • przy płaceniu za nocleg czy imprezę turystyczną od razu podaj informację, że chcesz skorzystać z bonu na wakacje 2022;
  • kiedy podasz numer swojego bonu, na numer telefonu lub pocztę elektroniczną dostaniesz kod do potwierdzenia użycia bonu (będzie działać podobnie jak Blik);
  • z bonu możesz korzystać wielokrotnie, aż do wyczerpania całej kwoty; nie możesz go spieniężyć.

Jeśli w PUE ZUS, w zakładce "Ogólny" nie widzisz zakładki "Polski Bon Turystyczny", mimo że spełniasz warunki jego otrzymania, możesz złożyć wniosek o przysługujące ci świadczenie do Polskiej Organizacji Turystycznej. Wniosek dostępny jest na stronie POT.

W pierwszym roku obowiązywania przepisów o bonie turystycznym widać było wyraźnie, że średnia wartość rezerwacji dokonywanych z jego wykorzystaniem była wyższa - w szczytowym momencie nawet o 30 proc. względem rezerwacji bez bonu. Teraz się to zmieniło, co może oznaczać, że Polacy wykorzystują rządowe świadczenie nie tyle do tego by wydłużyć pobyt lub podnieść jego standard, ale raczej, by zaplanować wyjazd w ogóle.

Posłuchaj: 

TOK FM PREMIUM