Hotele na podsłuchu? "Gazeta Wyborcza" ujawnia, jak służby PiS śledzą opozycję

"Gazeta Wyborcza" ujawnia, że "w hotelach zarządzanych przez Polski Holding Hotelowy służby specjalne nieformalnie inwigilują gości". "Oprócz osób uznanych za zagrożenie terrorystyczne śledzeni są też działacze opozycji. PHH zaprzecza" - informuje dziennik.
Zobacz wideo

"Gazeta Wyborcza"w tekście Wojciecha Czuchnowskiego ujawnia, że politycy PiS od lata są informowani o najważniejszych gościach i spotkaniach, jakie się odbywają w hotelach należących do Polskiego Holdingu Hotelowego.

Dziennik przypomina, jak trzy lata temu czołowi działacze Platformy Obywatelskiej spotkali się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.  "W czerwcu 2020 r., po pierwszych takich rozmowach, Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS, stwierdził: 'Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników'" – czytamy.

Mimo krytyki ze strony rządzącego w Polsce Prawa i Sprawiedliwości doszło do kolejnych spotkań PO z Cichanouską.  Według informacji "GW" jedno z nich odbyło się w hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport, który jest zarządzany właśnie przez państwową spółkę PHH. "Dzień przed nim Cristescu (prezes PHH - przyp.red.) wysłał do Joachima Brudzińskiego, czołowego polityka PiS, dziś europosła, szczegółową informację o tym, gdzie i kiedy odbędą się rozmowy oraz kto będzie w nich uczestniczył" - czytamy.

Skąd prominenty polityk PiS-u znał szczegóły rozmów Platformy z liderką białoruskiej opozycji? Źródła "GW" twierdzą, że współpracownicy Brudzińskiego mieli i nadal mają - obowiązek – "informowania prezesa o najważniejszych gościach". PHH jednak uchyla się od odpowiedzi. Na pytanie "GW" odpowiedziano: "Grupa Polskiego Holdingu Hotelowego nie komentuje pojawiających się w przestrzeni publicznej fałszywych informacji".

Z ustaleń gazety wynika, że poza Joachimem Brudzińskim informacje dotyczące gości hoteli należących do PHH miały trafiać do Macieja Wąsika, wiceministra spraw wewnętrznych.

Polski Holding Hotelowy – czym jest?

PHH to państwowa spółka, pod której zarządem jest ponad 50 obiektów wypoczynkowych w tym 28 hoteli m.in. Marriott International, Hilton International, Best Western Hotels & Resorts, InterContinental Hotels Group i Louvre Hotels Group. "PHH jest dla nich franczyzobiorcą, korzysta z ich marki, prestiżu oraz tego, że są znane na całym świecie". 

Gheorghe Marian Cristescu, obecny prezes PHH jest hotelarzem z doświadczeniem i przyjacielem partii rządzącej. "Przyjaźni się z Joachimem Brudzińskim, jego kariera przyspieszyła, gdy PiS doszedł do władzy. Od 2016 r. kierował Chopin Airport Development, na którego bazie w 2019 r. powstał PHH. Był doradcą ministra sportu, ma Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta Dudę. W 2022 r. prorządowa "Gazeta Polska Codziennie" przyznała mu Nagrodę Wolności Słowa" - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM