Odkryto grób egipskiej księżniczki sprzed 4,5 tys. lat [ZDJĘCIA]

Niedaleko Kairu odkryto grób księżniczki Shert Nebti z czasów piątej dynastii. Grobowiec jest otoczony grobami czterech ważnych dworskich urzędników. Naukowcy przypuszczają, że w pobliżu mogą znajdować się inne nieodkryte grobowce.

Niezwykłego odkrycia dokonała grupa czeskich archeologów z praskiego Uniwersytetu Karola pod przewodnictwem Miroslava Barta. O odkryciu poinformował egipski minister ds. starożytności Mohammed Ibrahim.

Córka nieznanego króla pogrzebana z urzędnikami

Grób księżniczki znajduje się w rejonie Abu Sir na południe od Kairu, w pobliżu słynnej piramidy schodkowej w Sakkarze. Czescy naukowcy odkryli przedsionek grobowca, w którym znajdują się cztery wapienne filary. Na nich wyryto hieroglifami imię księżniczki i jej tytuły, m.in. "córka króla Men Salbo i jego ukochanej czczona przed bogiem wszechmocnym".

Czescy archeolodzy odkopali także korytarz w południowo-wschodniej części przedsionka grobowca, który prowadzi do czterech innych sarkofagów. Należą one do wysoko postawionych urzędników - m.in. "wielkiego podtrzymywacza prawa" i "nadzorcy sług pałacu", jak mówią inskrypcje. Te groby także pochodzą z czasów piątej dynastii. W przedsionku znajduje się także kilka posągów mężczyzn, kobiet i dzieci.

Według uczonych to odkrycie otwiera nową erę w historii grobowców w rejonie Abu Sir i Saqqara. Wykopaliska są we wczesnym stadium i stanowisko jest na razie zamknięte dla zwiedzających.

- Jest córką króla, ale jest tam tylko jej grób otoczony grobami czterech urzędników. Pytanie brzmi: czy w przyszłości odkryjemy inne groby w pobliżu? Nie wiemy nic o jej ojcu - królu czy jej matce, ale mamy nadzieję, że przyszłe odkrycia rzucą światło na ich historię - mówił Mohammed El-Bialy z egipskiego ministerstwa ds. starożytności.

DOSTĘP PREMIUM