"Posądzałbym o coś takiego raczej Jana Pawła II". 28 lutego Benedykt XVI abdykuje

Papież Benedykt XVI zrezygnuje z funkcji głowy Kościoła katolickiego - podała Agencja Reutera, powołując się na włoską agencję ANSA. Informację potwierdził także rzecznik Watykanu Federico Lombardi. - Niesamowita informacja - komentuje w rozmowie z TOK FM dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jan Turnau.

"Papież opuści urząd 28 lutego. Poinformował o tym osobiście, po łacinie, podczas konsystorza w czasie ceremonii kanonizacji męczenników z Otranto" - napisał największy włoski dziennik "Corierre della Sera". W ocenie Jana Turnaua, publicysty "Gazety Wyborczej", to wręcz niesamowita informacja. - Ja nie posądzałem Benedykta XVI, że mógłby coś takiego zrobić. Raczej Jana Pawła II - mówi reporterce TOK FM.

Ale - jak tłumaczy - na całą sprawę można też spojrzeć z zupełnie innej strony. Benedykt XVI w kwietniu skończy 86 lat. Jak przyznał, nie czuje się już na siłach, by kontynuować posługę. - Można powiedzieć, że to normalna rzecz, bo wszyscy biskupi od 50 lat przechodzą na emerytury, przedtem wydawało się to nieprawdopodobne. Wszystko jest więc zgodnie z logiką, ale mimo wszystko - papież to papież - podkreśla Turnau.

- On ma więcej lat niż Jan Paweł II, gdy umierał - zauważa dziennikarz "GW".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM